Żwirek dla kota – jaki surowiec sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku?

0
789

Każdy właściciel kota doskonale wie, że jednym z najważniejszych produktów dla mruczących zwierzaków jest żwirek. Koty bywają jednak wybredne, dlatego znalezienie odpowiedniego produktu może zająć nieco czasu. Z tego powodu warto mieć chociaż podstawową wiedzę dotyczącą rodzajów żwiru dostępnego w sklepach. Sprawdź, co warto wiedzieć o żwirku i surowcach użytych do jego produkcji.

Żwirek silikonowy

Wbrew pozorom tego rodzaju produkty nie są wykonane z silikonu. Jest to po prostu potoczna nazwa, którą można spotkać znacznie częściej niż poprawną wersję, czyli żwirek silikatowy. Granulki wykonane z silikażelu, znanego również jako żel krzemionkowy, świetnie radzą sobie z pochłanianiem wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Z tego powodu możliwe jest też nieco rzadsze czyszczenie kuwety.

Silikatowe żwirki dla kotów są ponadto bardzo lekkie, co zdecydowanie ułatwia ich transport, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma samochodu. W przypadku tego typu produktów nie ma również problemu z pyleniem, co może być ważne dla alergików i osób z problemami ze strony układu oddechowego. Na dodatek żwir silikonowy jest niesamowicie wydajny, a konieczność wymiany łatwo zauważyć ze względu na zmianę koloru granulek.

Żwirek bentonitowy

Żwirek wykonany z osadowej skały ilastej, bentonitu, jest jednym z najczęściej wybieranych produktów do kuwety. Oferuje wysoki poziom absorpcji moczu i świetnie radzi sobie z pochłanianiem brzydkich zapachów. Ponadto w sklepie internetowym AquaelZoo można znaleźć kilka wersji zapachowych np. z nutą leśną, lawendową lub morską. Przyjemny aromat maskuje też zapach moczu, a także umożliwia dopasowanie do preferencji kota i właścicieli.

Sporą zaletą żwirku bentonitowego jest również to, że nie przywiera do łapek i sierści kota. W ten sposób można zaoszczędzić całkiem sporo czasu potrzebnego na pozbieranie zlepionych bryłek z mieszkania. Zbrylanie się pod wpływem wilgoci umożliwia także łatwiejszą i szybszą wymianę żwirku. Z kolei naturalna struktura tego rodzaju żwirku sprawia, że wiele kotów nie ma problemów z zaakceptowaniem bentonitowego podłoża w swojej kuwecie.

Żwirek drewniany

Świadomość społeczeństwa dotycząca ochrony środowiska jest coraz większa, dlatego rośnie zainteresowanie ekologicznym żwirkiem drewnianym. Takie naturalne podłoże nie tylko jest biodegradowalne, ale także w pełni bezpieczne dla kota. Kontakt z nim nie powinien wywołać reakcji alergicznej, a ewentualne zjedzenie żwirku z drewna przez zwierzaka nie powinno skończyć się poważnym zatruciem.

Dla wielu właścicieli istotne jest również to, że żwirek drewniany można po zużyciu bez obaw wrzucić do toalety lub pojemnika na kompost. Z kolei naturalny zapach i struktura sprawiają, że ten typ żwirku jest mile widziany przez koty. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które są wypuszczane z domu i przez to są przyzwyczajone do naturalnego podłoża. Ponadto charakterystyczny żywiczny zapach może przypaść do gustu również domownikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here