Czym zajmuje się okulista

Pierwszego kontaktu z badaniem wzroku ma szansę doświadczyć każdy kto uczęszczał do publicznej szkoły. Kompetencje okulisty znacznie przewyższają metody stosowane w gabinecie pielęgniarskim.

Czym się zajmuje okulista?

Po wykryciu wady wzroku i dobraniu odpowiedniej metody leczenia rola okulisty polega na systematycznym kontrolowaniu narządu wzroku pacjenta. W przypadku poważniejszych chorób (np. zaćma, która przez rozrastanie ogranicza pole widzenia) wykonuje specjalistyczne zabiegi medyczne.

Badanie wzroku to zbiór sposobów kontroli tego, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz gałki ocznej.

Badanie ostrości wzroku odbywa się przez naprzemienne spoglądanie lewym i prawym okiem na tablicę z kolejnymi rzędami symboli. Im mniejszy symbol pacjent rozpozna – tym lepszy ma wzrok. Często w trakcie tego badania dobiera się odpowiednie parametry okularów, gdy już wiadomo, że u pacjenta występuje wada wzroku.

To samo zadanie może wykonać maszyna, która wyświetla na początku niewyraźny obrazek. Zadanie polega na patrzeniu na sam środek, a po chwili kolorowe zdjęcie lub rysunek się wyostrza. To co naprawdę się dzieje to pomiar ostrości wzroku, ale ze strony małego pacjenta wygląda to jak podziwianie widoków.

Istnieją obrazki, które po założeniu specjalnych nakładek na okulary mają sprawiać wrażenie trójwymiarowych. To mierzenie zdolności widzenia przestrzennego – tego jak obraz z obydwu gałek ocznych nakłada się aby dać wspólny sygnał. Wykorzystuje się do tego tablice lub niewielkie książeczki oraz okulary ze specjalnymi szkłami.

Badanie dna oka to mało przyjemna część, którą wiele osób niechętnie wspomina ze względu na zastosowanie kropli rozszerzających źrenice. To jednak bardzo ważna metoda poznania wnętrza narządu wzroku. Pozwala sprawdzić strukturę siatkówki oraz naczyń krwionośnych i wykryć ewentualne zmiany chorobowe.

Okulista Poznań w swojej pracy wykorzystuje wiele bardzo precyzyjnych maszyn. Są często ogromnych rozmiarów, ale wszystkie pełnią bardzo ważne zadanie. Mają pomóc w precyzyjnym określeniu problemów z narządem wzroku u pacjenta.

Tytuł najszybszego badania zdecydowanie należy przyznać pomiarowi ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Całość trwa zawrotną sekundę. Nie licząc oczywiście czasu potrzebnego, żeby usiąść przed urządzeniem. Króciutki podmuch powietrza pozwala precyzyjnie określić poziom ciśnienia wewnątrz oka. Wartość wyrażona jest w ciekawej jednostce – milimetrach słupa rtęci. Brzmi zagadkowo, ale chodzi o wartość o jaką podniesie się rtęć w trakcie pomiaru. Podwyższone lub zbyt niskie ciśnienie w oku może przekładać się na problemy z widzeniem.

Z wykorzystaniem wszystkich tych metod badań, okulista może dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Efekty mogą być zadziwiające, zwłaszcza gdy zastosowane parametry przywrócą także zdolność widzenia przestrzennego. Odpowiednie okulary i soczewki oznaczają brak bólu głowy i problemów z koncentracją, ponieważ oczy mogą w nich odpoczywać.

Laserowa korekcja wzroku pozwala ukształtować soczewkę do pożądanego kształtu i dzięki temu zminimalizować wadę. To coraz częściej stosowane rozwiązanie ze względu na dużą skuteczność oraz małą inwazyjność.

Warto zapisać się na badanie kontrolne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here