Rozliczenie deklaracji podatkowej jest owiane wieloma mitami. Szczególnie osoby mało doświadczone na rynku pracy mogą poczuć się nieco przytłoczone tym obowiązkiem. Szczęśliwie Internet daje nam szansę sprawnie i szybko przejść przez ten proces.
Łatwiejsze życie dzięki Sieci
Nowe technologie mają ogromny wpływ na nasze życie. Kolejne pojawiające się na rynku rozwiązania potrafią wywrócić do góry nogami całe sfery ludzkiej aktywności. Internet zrewolucjonizował również rynek pracy. Dzięki niemu gdy wybuchła pandemia koronawirusa w bardzo wielu zawodach możliwa była praca zdalna. Jednocześnie za pośrednictwem tego samego narzędzia możemy znaleźć wiele pomocnych wiadomości. Wyszukamy chociażby w tym trudnym czasie informacje, jaka jest najbardziej opłacalna praca zdalna. Zorientujemy się jakie możliwości dają nam poszczególne rodzaje umów sankcjonujących zatrudnienie. Dowiemy się też, na czym polegają i kiedy są korzystne alternatywne formy rozliczania się między pracodawcą a pracownikiem, takie jak B2B.
Czego potrzebuję do rozliczenia PIT przez Internet?
Czasem możemy mieć wątpliwości, czy wpływ nowoczesnych technologii jest pozytywny. Są też jednak kwestie, w których jest to zwyczajnie jasne jak Słońce. Rozliczenie PIT online jest z całą pewnością prostsze niż męczenie się z ręcznym wypełnianiem dokumentacji. Tym bardziej, że składanie tradycyjnej deklaracji podatkowej wymagałoby od nas osobistego złożenia ich w urzędzie skarbowym. Wypełnienie tego obowiązku za pośrednictwem Internetu pozwala zaoszczędzić bardzo wiele czasu. Ułatwia to znacząco życie nam, ale również urzędnikom skarbowym. Do rozliczenia podatku PIT elektronicznie nie potrzebujemy szczęśliwie chmary dokumentów. Niezbędny będzie nam jedynie dokument, w którym znajdziemy swój przychód za poprzedni rok. Najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego ubiegłorocznego formularza PIT. Możemy też użyć PIT-11. Kwota zeszłorocznego przychodu spełnia tu rolę internetowego podpisu, potwierdzając naszą tożsamość.
Na czym polega wypełnianie PIT online?
Tworzenie deklaracji podatkowej PIT przez Internet musimy zacząć od wyboru programu, który nam w tym pomoże. Może to być chociażby PITax.pl czy ePity.pl. Warto przyjrzeć się dokładnie programowi zanim z niego skorzystamy i sprawdzić czy spełnia nasze indywidualne wymagania. Na pewno nie powinniśmy korzystać z aplikacji, która nie wydaje nam się przystępna i przyjazna. Gdy już otworzymy program, odpowiadamy na kolejne proste pytania stawiane nam przez kreator deklaracji. Na tej podstawie generowany jest gotowy PIT w wersji elektronicznej. Będziemy mogli wysłać go do urzędu skarbowego przez Internet. Mamy też możliwość wydrukowania go.
PIT online. Co z ulgami i odliczeniami?
Warto pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z ulgi abolicyjnej, internetowej, rehabilitacyjnej, prorodzinnej, z tytułu opłacania składek IKZE czy budowlanej, musimy samodzielnie uwzględnić odliczenia w systemie. Automatycznie obliczone zostaną bowiem wyłącznie składki na NFZ i ZUS oraz ulga na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. W każdej innej sytuacji informacje o odliczeniu musimy wprowadzić samodzielnie.
Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania sprawdźmy jeszcze raz dane, które przed chwilą podaliśmy. Może się zdarzyć że się pomyliliśmy. Wszelkie błędy zdecydowanie lepiej wychwycić od razu. Teoretycznie na poprawę PITu mamy 5 lat, ale urząd skarbowy może rozpocząć kontrolę znacznie szybciej. W razie niewychwyconej pomyłki lepiej zgłosić ją natychmiast. Na koniec całego procesu otrzymamy do pobrania Urzędowe Poświadczenie Odbioru (w skrócie UPO). To dokument PDF, który wydaje Ministerstwo Finansów. Pełni rolę formalnego potwierdzenia złożenia elektronicznej deklaracji podatkowej. UPO powinniśmy przechowywać przez co najmniej 5 lat. Może nam bowiem być potrzebne w razie kontroli ze strony urzędu skarbowego lub konieczności złożenia w nim wyjaśnień.