Rosnąca liczba przedsiębiorców decyduje się na przejście na rozliczenie w modelu B2B ze swoimi pracownikami? Dlaczego? Czym dokładnie jest B2B? Kiedy się opłaca? Jakie zalety i jakie wady ma to rozwiązanie?

Czym jest rozliczenie B2B?

Jak wiadomo, w Polsce generalnie występują trzy rodzaje umów określających formy zatrudnienia. Bez dwóch zdań najpopularniejszą z nich jest w naszym kraju klasyczna umowa o pracę. Oprócz niej istnieją także tak zwane umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Wydawałoby się, że na tej pozornie wyczerpującej podręcznikowej formułce możemy zakończyć omawianie dostępnych nam jako pracodawcom możliwości zatrudnienia. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. W ostatnich latach coraz częściej wybierana jest alternatywna ścieżka rozliczenia. Chodzi o umowy business-to-business, skrótowo nazywane B2B. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z transakcją między dwoma podmiotami gospodarczymi. W przypadku każdej z trzech wyżej wymienionych umów wymiana zachodzi między przedsiębiorstwem a klientem indywidualnym. Mówi się zresztą nawet analogicznie o umowach B2C (business-to-consumer). W przypadku umowy B2B potencjalny pracownik zakłada własną działalność gospodarczą. Zamiast podpisywać z firmą umowę o pracę, zlecenie lub o dzieło, to my wystawiamy przedsiębiorstwu fakturę na określoną kwotę. 

fot. Pexels.com

Co dają nam umowy typu B2B?

Każdy polski pracodawca wie, jak wysokie są w naszym kraju koszty zatrudnienia. Na przykład przy umowie o pracę z 6 tysięcy złotych wydanych przez pracodawcę w kieszeni pracownika znajdzie się jedynie 3550 złotych. Zasadnicza korzyść z przejścia na model B2B jest więc oczywista – będziemy zarabiać znacznie więcej. Pracodawca zapłaci dokładnie tyle samo. My możemy jednak z dnia na dzień zyskać nawet 40-procentową podwyżkę. Oczywiście w zamian za to pracodawca przerzuca na swojego pracownika obowiązki takie jak konieczność zapłaty podatku dochodowego. Działalność gospodarcza także wiąże się z określonymi kosztami. O ile jednak od obowiązkowego podatku trudno uciec, o tyle jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć opłacania ZUS-u. 

fot. Pexels.com

Dzięki B2B sami decydujemy o swoich pieniądzach

Taka jest bowiem najbardziej podstawowa różnica między B2B a innymi formami zatrudnienia. Zyskujemy pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Będzie to dla nas oznaczać więcej obowiązków, ale nasze pole manewru zwiększy się ogromnie. Zamiast cedować decyzje o naszych pieniądzach na urzędnika państwowego, mamy szansę zdecydować o nich sami. Możemy wybrać konkretny fundusz emerytalny, któremu ufamy i postawić na podwyższenie swojej zdolności kredytowej. Możemy wydać zaoszczędzone pieniądze na spełnienie swojego marzenia. My decydujemy, my bierzemy na siebie odpowiedzialność, my ponosimy konsekwencje swoich wyborów. Zdrowy uczciwy, przejrzysty model. Również dla pracodawcy, który może oszczędzić między innymi na księgowości – a wydaje dokładnie tyle samo.

A jakie zyskujemy obowiązki?

Oczywiście coś za coś. Decydując się na model B2B musimy założyć własną działalność gospodarczą. Będziemy więc potrzebowali wybrać, jaką firmę otworzyć – spółkę z o.o., JDG, a może spółkę LTD? Każda z tych opcji ma wady i zalety. Niezależnie od tej decyzji do naszej kieszeni będzie trafiać więcej pieniędzy. A na nasze barki spadnie jednocześnie więcej obowiązków. Z najbardziej przyziemnych, codziennych kwestii – sami będziemy musieli zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne. Z chwilą przejścia na B2B nie chroni nas już także Kodeks Pracy. Musimy więc indywidualnie ustalać z pracodawcą wszelkie dni wolne i pokryć koszty ewentualnego urlopu. Koniec końców korzyści jest jednak naprawdę wiele. Dlatego warto rozważyć przejście na model B2B. To jedno z wielu innowacyjnych rozwiązań coraz częściej wybieranych dziś przez mieszkańców naszego kraju. B2B zyskuje równolegle z technicznymi ułatwieniami, takimi jak rozliczanie PIT online czy praca zdalna. No właśnie. Warto orientować się w możliwościach, jakie stoją przed polskim pracownikiem, tak jak warto wiedzieć, jaka jest najbardziej opłacalna praca zdalna. Czasem po wielkie korzyści wystarczy się schylić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here