Kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Zapewne niejedna matka, zastanawia się kiedy jest najlepszy moment aby po porodzie dziecka wrócić do pracy, jednocześnie być gotową na to by ponownie pełnić swoje jasno określone obowiązki zawodowe. Oczywiście tak naprawdę nie da się jednocześnie odpowiedzieć na takie pytanie, często sami powinniśmy a raczej musimy być świadomi podjęcia tego właśnie decyzji, z uwzględnieniem nie tylko dobra naszego dziecka ale też przykładania się do pracy, jako czegoś nader ważnego.

Kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?Zanim więc zdecydujemy się na taki ruch, przeanalizujmy tak naprawdę czy nasze dziecko może być pod opieką kogoś bliskiego, niani lub nawet trafić do żłobka względnie nie stanowi to jednocześnie żadnego poważnego problemu. Nie możemy bowiem w pracy myśleć wyłącznie o tym, czy nasze dziecko nie jest głodne, wyspało się a nawet jak się w danym momencie czuje. Tutaj pracodawcy niemal zawsze chcą mieć pewność, iż w dużym stopniu okres macierzyństwa jest już za nami, a my tak naprawdę jesteśmy zdeterminowane aby znów poczuć się potrzebne w pracy lub być wręcz aktywne zawodowo.

Prędzej czy później taki moment następuje niemal u każdej matki, co chyba nie stanowi żadnego zaskoczenia, można iść krok dalej i powiedzieć, że dla kobiety powrót do pracy to też wyrwanie się z pewnej dotychczasowej matczynej rutyny czy codzienności. Często wręcz na nowo odzyskanie poczucia bycia potrzebnym, i traktowania pracy jako miejsca dla nas nie tylko ważnego, ale takiego do którego pragnęliśmy jak najszybciej wrócić. Niech więc będzie to decyzja przemyślana, a tym samym taka której w danym momencie lub sytuacji nie będziemy żałować, jednocześnie zrozumiemy iż w końcu jest to właśnie ta chwila na powrót do naszej pracy ewentualnie poszukanie innej.

Jak najbardziej taka opcja jak ta ostatnia również wchodzi w grę, niektóre matki chcą pracować trochę mniej niż dotychczas a nawet zmienić zupełnie środowisko i warunki oraz miejsce pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udało nam się zrealizować taki właśnie cel, przy jednoczesnym spojrzeniu na powrót do pracy z perspektywy nie tylko nas samych, ale również rodziny czy dziecka.

Nie śpieszmy się ze zbyt szybkim powrotem do pracy po urodzeniu dziecka

Warto więc z jednej strony nastawić się na udany powrót do pracy, z drugiej nie śpieszyć się z podjęciem w tym kierunku decyzji, jakiej z czasem będziemy żałować. Owszem, w grę często wchodzą kwestie finansowe, ale nie mogą być one stawiane na pierwszym miejscu, nasze dziecko nie może z tego powodu cierpieć. Jak więc wspomniano powyżej, powrót do pracy po okresie macierzyństwa to nie tylko coś co trzeba mocno przemyśleć, ale też zagadnienie na które należy spojrzeć ze znacznie większej perspektywy, przez pryzmat wszystkiego co konieczne do uwzględnienia oraz ważne.

Każdego roku tysiące kobiet wraca po początkowym wychowaniu dziecka do pracy, więc nigdzie nie jest powiedziane iż nie jest to możliwe również w innym co za tym idzie przypadku. Jednak musi to być nie tylko decyzja podjęta przez nas same, ale też niekiedy wręcz nawiązująca do czasu który spędzimy w pracy czy naszych dodatkowych i nowych zawodowych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here