Zakup sprzętów AGD i RTV wiąże się z wysokimi wydatkami. W jaki sposób można ograniczyć ilość pieniędzy wydanych na tego typu urządzenia?

Problem marnotrawstwa

We współczesnym świecie zmagamy się z dużym problemem dotyczącym marnotrawstwa zasobów. Mieszkając w kraju rozwiniętym, przyczyniamy się do marnowania jednej trzeciej wyprodukowanej na świecie żywności (dane pochodzą od organizacji FAO). To oznacza, że około 1,3 miliarda ton jedzenia rocznie ląduje na śmietniku. Aby zapobiegać temu problemowi, warto dowiedzieć się, jak kupować, żeby nie marnować.

Problem marnotrawstwa nie dotyczy tylko jedzenia. Wszystko, co produkujemy, jest częściowo przez nas wyrzucane. Przykładowo w odniesieniu rynku odzieżowego mówi się o tym, że nawet 80% produkcji ubrań ląduje na wysypiskach. 

W przypadku sprzętu AGD i RTV sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Sprzęt AGD i RTV podlega konkretnym zasadom co do wywózki. Na szczęście, dziś można z łatwością pozbyć się elektrośmieci w ekologiczny sposób. W celu ograniczania odpadów najlepiej nie przesadzać z zakupami, co wpływa pozytywnie nie tylko na naszą planetę, ale i portfel. Oszczędzanie na zakupie AGD i RTV ma na celu zakup dobrego sprzętu, który posłuży nam latami, bez nadmiernego przepłacania. 

fot. Pexels.com

Oszczędzanie na zakupie AGD i RTV

Podczas przeprowadzki lub remontu często trzeba kupić wiele sprzętów AGD i RTV naraz. Wiąże się to z bardzo wysokimi wydatkami. Dobrym rozwiązaniem może być zakup takich sprzętów w jednym sklepie. W takim wypadku można liczyć na rabat. Warto zapytać o możliwość uzyskania rabatu nawet wtedy, gdy sprzedawca nie proponuje nam go wprost.

Przed zakupami warto też dokładnie przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy. Samodyscyplina jest jedną z najskuteczniejszych metod prowadzących do obniżania wydatków. Należy kupować jedynie te produkty, których potrzebujemy. Nie powinniśmy ślepo dążyć za poleceniami znajomych albo reklamami produktów w TV. 

W przypadku sprzętów AGD i RTV warto dokładnie sprawdzać parametry urządzeń. To szczególnie ważne, bo czasem “okazyjna cena” może okazać się oszustwem, gdyż produkt, który kupimy w bardzo niskiej cenie, będzie miał słabe parametry. Porównywać cenowo można między sobą jedynie produkty o identycznych parametrach. W przypadku różnicy np. w mocy procesora nie warto zestawiać dwóch produktów ze sobą. 

fot. Pexels.com

Jak szukać taniego sprzętu?

Przy wyborze taniego, ale dobrej jakości sprzętu warto kierować się opiniami internautów. W sieci znajduje się wiele rankingów, które pozwalają na to, żeby podjąć odpowiednią decyzję przed zakupami. Warto zapoznać się na przykład z rankingiem top 10 najlepszych blenderów

Ponadto warto zapisywać się też do newsletterów na stronach internetowych interesujących nas sklepów. Często różne sklepy internetowe informują mailowo o różnych atrakcyjnych promocjach. Warto obserwować też strony internetowe takie jak alerabat.com albo picodi.com. Znajdują się kody rabatowe oraz spisy aktualnych promocji do różnych sklepów. 

W przypadku kupowania na promocjach powinniśmy unikać marketingowych sztuczek stosowanych przez sklepy. Jednym z takich zabiegów są sztuczne promocje, tworzone poprzez podwyższenie ceny na chwilę przed obniżką. Aby nie dać się oszukać, warto regularnie sprawdzać ceny interesujących nas produktów.

Alternatywy dla Thermomixa

Thermomix to bardzo wszechstronne urządzenie. Łączy w sobie między innymi funkcje ważenia, mieszania, gotowania na parze oraz wyrabiania ciasta. Ponadto w bazie Thermomixa znajduje się wiele świetnych przepisów, które pozwalają na przygotowanie potraw. Instrukcje krok po kroku pojawiają się na ekranie urządzenia. To sprawia, że z Thermomixa korzystać z powodzeniem może nawet osoba bez talentu kulinarnego.

Niestety, ogromną wadą tego urządzenia jest jego cena. Thermomix kosztuje około pięciu tysięcy złotych. Taka cena oznacza, że urządzenie nie jest dostępne dla większości Polaków. Osoby, dla których ważne jest oszczędzanie na zakupie AGD i RTV powinny rozważyć kupno alternatywy dla thermomixa. Dobrej jakości robota kuchennego można znaleźć w cenie oscylującej wokół 1000 zł! To pięć razy niższa cena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here