Blender to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń kuchennych. Jak wybrać najlepszy model dopasowany do naszych potrzeb? Warto zapoznać się z poniższym rankingiem.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie blendera?

Podczas zakupu blendera warto zastanowić się nad jego typem. Na rynku spotkamy się z dwoma typami blenderów, czyli ręcznym i kielichowym. Blender ręczny składa się z trzonu, który zawiera silnik oraz podłużnej części z rozdrabniaczem. Często wyposażony jest też w inne końcówki. Natomiast blender kielichowy składa się, jak sama nazwa wskazuje, z kielicha oraz modułu z silnikiem. Blendery kielichowe są większe, ale często bardzo dobrze wpasowują się do wystroju kuchni.

Co istotne, blender kielichowy najlepiej sprawdza się przy koktajlach i zupach. Ponadto jego pojemność jest ograniczona, więc zupę trzeba blendować porcja po porcji. Blender ręczny natomiast o wiele lepiej sprawdza się w przypadku przygotowywania past i hummusów. Blender ręczny niestety jest mniej wygodny i wymaga od nas większego wkładu energii.

Niezależnie od wybranego typu blendera, należy zwrócić uwagę na prędkość takiego urządzenia. Z zasady im większa prędkość, tym lepiej blender będzie się sprawdzał. Dodatkowo kolejnym ważnym elementem jest dokładność rozdrabniania. Powinno się unikać powstawania tzw. martwego pola, czyli obszaru, w którym składniki nie są rozdrabniane. Pamiętajmy, że blenderach kielichowych nowej generacji wszystkie składniki są bardzo dobrze rozdrabniane. Dzieje się tak za sprawą rozmieszczenia nożyków.

Warto zwrócić uwagę też na moc. Najlepsze blendery dysponują mocą minimum 1000 W. 

fot. Pexels.com

TOP 10 blenderów

Najlepsze blendery na polskim rynku to:

  • Blender ręczny MQ5064BKBL Shape, wyposażony w ostrza umożliwiający cięcie warzyw w różny sposób;
  • Blender kielichowy Philips HR3756/00, który ma opcję blendowania w próżni. To przeciwdziała utracie składników odżywczych z blendowanych produktów.
  • Blender kielichowy Tefal Ultrablend Boost Vacuum BL985A31, który jest wyposażony w dwa kielichy. Pierwszy jest dedykowany do potraw na zimno, a w drugim można blendować potrawy o temperaturze do 110 stopni.
  • Blender ręczny BRAUN MQ 9087X to blender wyposażony w wiele końcówek i akcesoriów. Świetnie sprawdza się do przygotowywania deserów.
  • Blender kielichowy Sencor SBU 7870GG to blender wyposażony w 8 tytanowych noży oraz siedem programów blendowania. Dodatkowo pozwala na przygotowanie wielu potraw, a nawet kruszenie lodu.
  • Blender kielichowy Bosch MMB43G2B to tani blender, który ma 5 trybów oraz opcję kruszenia lodu. Do tego jego praca jest cicha. Ta propozycja jest dostępna w bardzo rozsądnej cenie.
  • Blender kielichowy Philips Daily Collection HR2100/00 to tani blender kielichowy, który ma trzy tryby pracy. Do tego dysponuje dużym, 1,5 litrowym kielichem. 
  • Blender ręczny Bosch MSM87180 to bardzo wytrzymały blender. Jest wyposażony w funkcjonalne końcówki. Ponadto możliwe jest mycie go w zmywarce.
  • Blender ręczny Smeg HBF02PBE to tani blender o mocy 700W. Sprawdzi się przy robieniu koktajli.
  • Blender ręczny Bosch CleverMixx MSM2650B, dysponujący mocą 600 W. Dysponuje kilkoma końcówkami.

Pomysły na potrawy z blendera

W blenderze z powodzeniem można przyrządzić między innymi świetnej jakości smoothie, koktajle i niektóre zupy. Przykładem takiej zupy jest gazpacho, czyli hiszpańska potrawa podawana na zimno. Składa się z surowych warzyw, octu i oliwy. 

Doskonałym koktajlem w upalny dzień może być napój złożony z jogurtu, truskawek i kruszonego lodu. Można w nim wykorzystać też inne owoce sezonowe. Taki koktajl nie tylko orzeźwi, ale i może stanowić pełnowartościowy posiłek. Wystarczy dodać do niego źródło zdrowych tłuszczy, takie jak na przykład masło orzechowe. 

Używanie blendera pozwala na łatwe przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Posiłki w formie smoothie lub lekkich zup są pożywne i smaczne. Ponadto zrobienie koktajlu lub sosu to dobry sposób na zużycie owoców lub warzyw, które nie są już najświeższe. Oczywiście muszą wciąż nadawać się do spożycia. Mowa tutaj na przykład o miękkich bananach, które świetnie nadają się do smoothie. Używając blendera, z łatwością można znaleźć przepisy, które ułatwią nam to, jak kupować, żeby nie marnować jedzenia. 

fot. Pexels.com

Funkcja blendowania w Thermomixie

Thermomix to wielofunkcyjny robot kuchenny, który dysponuje między innymi opcją blendowania. Czy warto kupić takie urządzenie? To zależy. Niewątpliwie, zaletą Thermomixa jest fakt, że potrafi zastąpić kilka urządzeń. Przede wszystkim dzięki niemu można zrezygnować z osobnej wagi kuchennej, blendera, miksera. Thermomix może pomóc nam w zrobieniu smoothie, jak i gotowaniu na parze albo wyrobieniu ciasta. Taka mnogość opcji nie jest potrzebna wszystkim. Dlatego dla wielu osób o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kupno osobnego blendera.

Thermomix to koszt zbliżony do pięciu tysięcy złotych. Jeśli potrzebujesz tego typu robota, a oszczędzanie na zakupie AGD i RTV to Twój priorytet, istnieje pewne rozwiązanie. Istnieją bardzo dobre alternatywy dla Thermomixa, które pozwalają na szeroki wachlarz dostępnych opcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here