fot. Pexels.com

Nadszedł już czas, kiedy można składać zeznania podatkowe za poprzedni rok. Zanim wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego, sprawdź, czy być może nie przysługują ci ulgi podatkowe.

PIT za rok 2020

Co prawda na dopełnienie tego obowiązku mamy jeszcze trochę czasu. Niektórzy nie dostali jeszcze nawet PIT-u od pracodawcy – zgodnie z prawem powinien on zostać wysłany do nas do dnia 1 marca 2021 roku. Jeśli jednak mamy już w posiadaniu swoje rozliczenie podatkowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jak najszybciej wypełnić je i wysłać.

Możemy zrobić to sposobem tradycyjnym lub elektronicznym. Nie bez przyczyny zalecany jest jednak ten drugi. Po pierwsze, podczas pandemii lepiej jest ograniczyć wizyty w urzędach do minimum. Po drugie, ma to sporo plusów: jest wygodne, zajmuje mniej czasu. Do tego przy elektronicznym złożeniu zeznania podatkowego potencjalny zwrot naszych należności otrzymamy do 45 dni od wysłania PIT-u.

Rozliczenia za rok 2020 możemy składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. To bardzo ważne, aby nie przegapić tego terminu. Wówczas mogą nam grozić konsekwencje niezłożenia zeznania podatkowego. Są to zazwyczaj kary pieniężne, często niemałe. Warto dowiedzieć się również, na jakich zasadach funkcjonuje rozliczanie PIT-u dla osób niepełnoletnich

fot. Pexels.com

Ulgi coroczne

Ulgi podatkowe, które funkcjonują z roku na rok, to:

  • Ulga prorodzinna – polega na możliwości odliczenia określonej ustawowej kwoty za każde posiadane dziecko. Na pierwsze i drugie dziecko podatnik może odliczyć 1112,04 zł. Przy trzecim dziecku limit ten zwiększa się do 2000,04 zł, a przy czwartym i każdym kolejnym – do kwoty 2700 zł. Ulga ta jest jednak możliwa tylko dla tych osób, które nie przekraczają pewnego progu dochodowego. Ów limit wynosi 112 000 zł. Dla rodziców wspólnie wychowujących dziecko i 53 000 zł. Dla rodzica samotnie wychowującego dziecko. Dokumenty, które musimy złożyć ubiegając się o tę ulgę, to akt urodzenia dziecka oraz prawo do opieki nad dzieckiem.
  • Możliwość odliczenia składek zapłaconych w trakcie roku na ubezpieczenie zdrowotne – o ich wysokości dowiemy się z dokumentu PIT-11, który dostaliśmy od pracodawcy. Niezbędny dokument to RMUA lub inny, który również potwierdza wartość naszych składek.
  • Ulga abolicyjna – dla osób, które zarabiają także poza granicami kraju i płacą tam podatki. Kwota takiej ulgi będzie inna dla każdego podatnika, ponieważ polega ona na możliwości odliczenia podatków zapłaconych za granicą od podatku rocznego w Polsce. W tym wypadku niezbędnym dokumentem będzie zagraniczny odpowiednik PIT-11. 
fot. Pexels.com

Nowe ulgi podatkowe

W 2021 roku możemy spotkać się z kilkoma ulgami, których nie było wcześniej. Są one związane z pandemią koronawirusa.

  • Ulga dla ozdrowieńców Covid-19, którzy przekazali krew i osocze – każda taka osoba, która jest honorowym dawcą i oddała krew oraz/lub osocze za darmo, ma prawo odliczyć 130 zł. za każdy litr pobranej krwi oraz 200 zł. za litr osocza. Jeśli osocze dawcy zostało podane podczas zabiegów medycznych, ulga za litr osocza rośnie aż do 350 zł.
  • Możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19 – możemy odliczyć od dochodu podwójną wartość darowizny przeznaczonej przez nas na ten cel. Na przykład: jeśli zdecydujemy się podarować 1000 zł., od naszego dochodu zostaną odliczone 2000 zł.
  • Ulga dla działalności gospodarczych – obejmuje straty do 5 000 000 zł. Aby ją dostać, przedsiębiorca musi wykazać, że w 2020 r. poniósł stratę ze swojej (pozarolniczej) działalności gospodarczej oraz że w roku 2020 uzyskał łączne przychody ze swojej działalności co najmniej o 50% niższe niż w 2019 roku. Można to udowodnić, pokazując księgi i rozliczenia za ostatnie dwa lata. Będzie to szczególnie proste, jeśli w działalności gospodarczej panuje samodzielna księgowość.
  • Preferencyjna stawka podatku dla przedsiębiorstwjeśli przedsiębiorstwo uzyska dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w ramach prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w której własność intelektualna została wykorzystana na cele walki przeciwko COVID-19, może ono skorzystać z 5% stawki podatkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here