Piekarnik to nieodłączny element kuchni dla każdego, kto lubi gotować. Czy opłaca się zakupić model z funkcją parową?

Piekarnik z funkcją parową. Jak działa?

Piekarnik z funkcją parową można nazywać też piecem konwekcyjno-parowym. Tak naprawdę działa podobnie do zwykłego piekarnika, z tą różnicą, że dostępna jest opcja pieczenia na parze. Co to właściwie oznacza.

Wewnątrz urządzenia znajduje się zbiornik na wodę. Po podłączeniu piekarnika do prądu woda jest podgrzewana, a para zaczyna krążyć po wnętrzu sprzętu. W ten sposób umieszczone w piekarniku jedzenie ulega gotowaniu.

Taki zabieg pozwala na przygotowanie doskonałych potraw. Przykładem takiego posiłku może być na przykład kurczak z chrupiącą skórką z zewnątrz i chrupiący w środku

Dzięki wielofunkcyjności pieca konwekcyjno-parowego znajdzie on zastosowanie w każdej kuchni. Wielu pasjonatów gotowania nie wyobraża sobie codziennego przygotowywania posiłków bez pomocy takiego sprzętu

fot. Pexels.com

Zalety i wady piekarnika parowego

Niewątpliwą zaletą piekarnika z funkcją parową jest jego przydatność. Z powodzeniem może spełniać funkcję nie tylko pieca, ale też parowaru, a nawet mikrofali. Można w nim nie tylko upiec mięso lub ciasto, ale także podgrzać gotowe jedzenie. Funkcja pieczenia na parze pozwala na uzyskanie bardzo zdrowych i lekkich potraw. Ponadto na kilku poziomach urządzenia można w tym samym czasie piec kilka rodzajów jedzenia!

Wadą pieca konwekcyjno-parowego jest jego rozmiar. To urządzenie AGD jest przeznaczone głównie do zabudowy kuchennej. Na rynku dostępne są piekarniki z funkcją parową o standardowej szerokości sześćdziesięciu centymetrów. W małej kuchni to nieco za dużo. Teoretycznie można kupić mniejszy piekarnik, bo producenci mają w swoich ofertach piekarniki kompaktowe. W przypadku kupna mniejszego sprzętu trzeba liczyć się z tym, że nie będzie w pełni wielofunkcyjny. Kompaktowe piece mają pojemność około 30-40 litrów. To sprawia, że raczej nie upieczemy w nich kilku potraw naraz

fot. Pexels.com

Na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem pieca należy zwrócić szczególną uwagę na klasę energetyczną. Piekarnik z funkcją parową powinien być oznaczony minimalnie klasą A+. Najkorzystniejsze urządzenia to te, które mogą pochwalić się oznaczeniem A+++.

Warto też przemyśleć, czy potrzebujemy dodatkowych opcji. Niektóre z modeli piekarników z funkcją pary dysponują też opcją grillowania. Inne są wyposażone w programy, które pomagają w gotowaniu konkretnych potraw.

Warto zwrócić uwagę też na dużą pojemność piekarnika, która pozwoli nam maksymalnie wykorzystać jego możliwości.

Nowoczesny dom

Piekarnik z funkcją parową to tylko jeden z elementów, które świadczą o nowoczesnej kuchni. Warto wspomnieć też o innych nowinkach technologicznych, które ułatwiają życie.  Jedną z najciekawszych jest lodówka z Androidem. Taki sprzęt pozwala na korzystanie z funkcji inteligentnego domu (smart home). Z poziomu własnego smartfona można sterować całym kompatybilnym sprzętem. W zależności od naszych potrzeb może należeć do niego lodówka, ogrzewanie, telewizor itd. To nie tylko wygoda, ale i gwarancja bezpieczeństwa. Z łatwością możemy sprawdzić stan domu nawet wtedy, gdy będziemy wiele kilometrów od niego.

Kolejną ważną sprawą przy urządzaniu kuchni jest odpowiedź na pytanie: płyta indukcyjna czy kuchenka gazowa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Niektórzy cenią sobie szybkość przygotowywania posiłków i bezpieczeństwo. Korzystanie z indukcji może skrócić czas przygotowywania posiłków nawet o 30%! Inni nie wyobrażają sobie codziennego gotowania bez kuchenki gazowej. Wiele osób twierdzi, że jedzenie przygotowane na tradycyjnej kuchence jest smaczniejsze.  

W nowoczesnej kuchni nie powinno też zabraknąć urządzenia, którym jest ekspres do kawy.

Poza kuchnią warto zwrócić uwagę na inne pomieszczenia w nowatorskim domu. Fani nowych technologii z pewnością powinni zwrócić uwagę na nowinki takie jak szafa odświeżająca i żelazko z kamerką. Jedni nazwą to zbędnymi wydatkami, niemniej dla wielu osób urządzenia tego typu mogą okazać się pomocne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here