Grzybica stóp to wstydliwy problem, który jest utrapieniem dla wielu osób. Jak można z nią walczyć i na co uważać, aby nie powróciła?
Grzybica stóp. Źródła problemu.
Grzybica stóp jest jedną z najbardziej powszechnych chorób skórnych. Charakteryzuje się zmianami rumieniowo-złuszczającymi. Najczęściej problem zaczyna się niewinnie. Osoba, u której rozwija się grzybica, czuje swędzenie między palcami stóp. Stopy mogą być zaczerwienione, nadmiarowo się pocić. Kolejnym objawem jest złuszczająca się skóra i nieprzyjemny zapach.
Grzybicą najłatwiej zarazić się poprzez kontakt ze zbiorowymi prysznicami. Takie miejsca są na basenach, w internatach i akademikach, niektórych miejscach pracy. Choroba jest rozpowszechniona wśród sportowców.
Zarażanie się grzybicą jest związane ze współczesnym trybem życia. Nosimy zakryte obuwie i spędzamy w nim długie godziny. To sprzyja grzybom takim jak T. rubrum, T. mentagrophytes var. interdigitale i E. fl occosum, odpowiedzialnym za grzybicę stóp. Co więcej, zarodniki grzybów są w stanie przetrwać wiele miesięcy w obuwiu, na dywanach albo w kabinach prysznicowych. Do rozwoju grzybicy potrzebne są specyficzne warunki, czyli ciepło i wilgoć.

Jak leczyć grzybicę stóp?
Grzybicę należy leczyć już wtedy, gdy zauważymy pierwsze objawy. Warto używać preparatów przeciwgrzybiczych, które są szeroko dostępne w aptekach. Jeśli podstawowe preparaty nie pomagają, z grzybicą stóp trzeba wybrać się do dermatologa lub podologa. Lekarz powinien wykonać badanie. Polega ono na pobraniu próbki zmiany skórnej i obejrzeniu jej pod mikroskopem. Dzięki temu specjalista jest w stanie wybrać najlepszą drogę leczenia.
Oczywiście, nie w każdym przypadku taki proces jest konieczny. W wielu sytuacjach zakażenie konkretnym typem grzyba jest oczywiste. Wtedy lekarz może podjąć decyzję o leczeniu bez specjalistycznego badania.
Lekarz przepisze odpowiedni preparat, w zależności od stadium rozwoju grzybicy. Lek może mieć formę sprayu, pudru albo płynu. Możliwe jest też leczenie preparatami doustnymi. Popularne są też leki w formie żelu i maści. W leczeniu grzybicy bardzo ważna jest systematyczność. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Grzybica powinna ustąpić w ciągu 2 do 4 tygodni. W niektórych przypadków może to trwać do sześciu tygodni. Nie powinno się przerywać kuracji przed całkowitym ustąpieniem objawów.

Grzybica paznokci
Grzybica paznokci jest równie popularną dolegliwością, co grzybica stóp. Jej występowanie jest związane z zakażeniem dermatofitami, drożdżakami i pleśniami. Najczęściej atakuje w stanach obniżonej odporności organizmu. Często zmagają się z nią osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca.
Grzybicą paznokci łatwo zarazić się korzystając z ogólnodostępnego prysznica. Równie popularnymi źródłami zakażeń jest używanie cudzych przyborów higienicznych. Zakażenie grzybicą paznokci zdarza się też przy zabiegach takich jak manicure i pedicure. W niektórych salonach używa się niewysterylizowanych przyborów. To może prowadzić do zakażeń u klientów.
Choroba objawia się między innymi przebarwieniami na paznokciach, odkształceniami i pofałdowaniami. Walka z tą przypadłością polega na stosowaniu preparatów grzybobójczych.
Higiena to podstawa!
Każdej chorobie lepiej zapobiegać, niż ją leczyć. Nie inaczej jest w przypadku grzybicy stóp. Jakie kroki warto podjąć, żeby uniknąć zarażenia tą chorobą?
- przy korzystaniu z publicznych pryszniców należy nosić klapki,
- trzeba dbać o czystość domowej kabiny prysznicowej i wanny,
- należy regularnie zmieniać skarpetki i czyścić obuwie,
- używać jedynie własnych przyborów higienicznych,
- nosić przewiewne obuwie,
- nie dopuszczać do przegrzewania stóp, wywołanego m.in. noszeniem skarpet ze sztucznych tkanin.
W ramach profilaktyki należy też używać kremów przeciwgrzybicznych i dezodorantów do stóp. Trzeba też zwrócić uwagę na higienę i pielęgnacje stóp podczas codziennej kąpieli. W ramach pielęgnacji warto na przykład usuwać martwy naskórek z pięt. Dbanie o skóre całego ciała jest naprawdę ważne. Choroby skórne nie stanowią niczego przyjemnego. Poza stopami warto szczególną uwagę zwrócić na skórę dłoni i głowy. Regularne nawilżanie skóry głowy pozwala na pozbycie się problemów takich jak łupież.