Suchość skóry głowy może być bardzo uciążliwa. Jak zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia?

Przyczyny suchości skóry głowy

Przyczyny suchości skóry głowy są zróżnicowane. Mogą mieć podłoże hormonalne. Częściej przesuszona skóra jest wynikiem zbyt częstego przebywania w suchych pomieszczeniach. Może wiązać się również z nadużywaniem suszarki do włosów, prostownicy i lokówki. 

Suchość skóry głowy może prowadzić do nadmiernego łuszczenia się naskórka, łupieżu i wypadania włosów.Może też prowadzić do przetłuszczania się włosów. Nadmiernie sucha skóra może zacząć produkować zbyt dużo sebum i wywołać łojotok. Można temu zaradzić poprzez nawilżanie skóry głowy. 

fot. Pexels.com

Sposoby na nawilżenie skóry głowy

Nawilżanie skóry głowy warto zacząć od… zmiany diety. Niedostateczna ilość wody w organizmie może skutkować przesuszeniem skóry. Z tego względu warto zadbać o dostarczanie do organizmu dużej ilości płynów. Warto pić minimum dwa litry wody dziennie. Pomocne okaże się również spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Warto włączyć do diety między innymi arbuza lub melona, czyli owoce o wysokiej zawartości wody. Ponadto do organizmu powinniśmy dostarczać zdrowe tłuszcze, zawarte na przykład w oliwie z oliwek i siemieniu lnianym.

Jeśli zmagasz się z suchością skóry głowy, powinieneś unikać alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Takie napoje wypłukują z organizmu cenne substancje. Spożywane w dużej ilości mogą wiązać się z odwodnieniem i pogorszeniem problemu.

Pielęgnacja suchej skóry głowy powinna opierać się na delikatnych kosmetykach. Kosmetyki zawierające mocne detergenty wysuszają skórę. Warto wybierać szampony bez SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate. Ta substancja negatywnie wpływa na kondycję włosów i skóry. Delikatniejszy szampon pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Ponadto warto stosować lekkie odżywki i nakładać je jedynie na pasma włosów. Nie powinno się stosować odżywek u nasady włosa, bo to może wysuszać skórę głowy. Za to kosmetykiem, który warto włączyć do pielęgnacji skalpu, jest peeling. Peeling skóry głowy pozwala na oczyszczenie jej z nadmiaru sebum. Ponadto usuwa też zanieczyszczenia i prowadzi do polepszenia krążenia. 

fot. Pexels.com

Łuszcząca się skóra

Złuszczająca się skóra to wynik procesu wymiany komórek. Nasz organizm wciąż produkuje nowe komórki, które “wypychają” te stare na powierzchnię. Następnie stare komórki obumierają i zaczynają się łuszczyć.

To w pełni naturalny proces, ale w dużej skali może być wynikiem zaburzeń pracy organizmu. Zbyt duża ilość łuszczącego się naskórka może wynikać z problemów hormonalnych, cukrzycy lub chorób skórnych. Należy obserwować swój organizm i odróżniać sytuacje, w których łuszczenie się skóry jest naturalne od niepokojących objawów.

Niezależnie od przyczyny łuszczenia się skóry, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz dietę. Warto korzystać z kosmetyków, które działają na martwy naskórek. Ponadto warto pić duże ilości wody. Do skóry twarzy świetnie sprawdzą się kosmetyki o wysokiej zawartości lipidów.

Choroby skórne

Choroby skórne związane z łuszczeniem się naskórka to między innymi:

  • łupież, wywołany grzybem 
  • grzybica stóp, która wiąże się z nie utrzymywaniem dostatecznej higieny. Może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Łuszczeniu się skóry przy tym schorzeniu towarzyszy zaczerwienienie i swędzenie.
  • grzybica paznokci ma podobne źródła do grzybicy stóp. Może być też związana z wizytą w salonie kosmetycznym, podczas której były używane niesterylne narzędzia. Walczyć z tym schorzeniem można poprzez preparaty grzybobójcze. 
  • łuszczyca, czyli choroba genetyczna. Jej pierwsze objawy najczęściej występują po 40. roku życia. Ta choroba bardzo utrudnia codzienne życie i jest uznawana za wstydliwą.
  • egzema, czyli ostry lub przewlekły stan zapalny. Objawia się w postaci pęcherzyków, grudek lub nadżerek. Ma podłoże alergiczne.
  • AZS (Atopowe Zapalenie Skóry), uznawane za chorobę cywilizacyjną. Polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na alergeny, nawet w małej dawce. Objawia się zaczerwienieniem, suchością i swędzeniem skóry.

Przy podejrzeniu jakiejkolwiek choroby skórnej należy skonsultować się z dermatologiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here