Złuszczająca się skóra może być zarówno niegroźnym, naturalnym procesem, jak i objawem chorób skórnych. Jak to rozpoznać i jak dbać o łuszczącą się skórę?

Jakie są powody złuszczania się skóry?

Łuszczenie się skóry jest zaburzenie procesu rogowacenia się naskórka. W skrajnych przypadkach martwy naskórek łuszczy się nawet płatami. Powodami łuszczenia się skóry mogą być między innymi:

  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • starzenie się skóry,
  • choroby takie jak cukrzyca,
  • choroby skórne,
  • zaburzenia hormonalne.

Jak widać, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zarówno niegroźne i wynikać z naturalnych procesów, jak i świadczyć o chorobie. Warto też wiedzieć, że duża ilość łuszczącego się naskórka może świadczyć o łuszczycy. To choroba genetyczna. Objawia się zwykle dopiero około czterdziestego roku życia i jest bardzo uciążliwa. Jeśli podejrzewasz u siebie początki łuszczycy, powinieneś skonsultować się z dermatologiem.

Przed kontaktem z lekarzem warto zadbać o zmianę pielęgnacji na odpowiednią dla suchej i łuszczącej się skóry. Jeśli to nie pomoże, kontakt z dermatologiem oraz badanie poziomu cukru we krwi i hormonów będzie niezbędne. Takie badania pomogą wykluczyć lub potwierdzić choroby, które mogą stać za złuszczaniem się skóry.

Co ważne, warto pamiętać, że łuszczenie się skóry nie jest niczym wstydliwym. Każdy i każda z nas przynajmniej kilka razy w życiu zetknie się z takim procesem. Łuszcząca się skóra może mieć też związek z alergiami. Czasem ten problem pojawia się też u kobiet w ciąży, które zmagają się z wahaniami gospodarki hormonalnej.

Jak dbać o łuszczącą się skórę?

Dobranie pielęgnacji odpowiedniej do łuszczącej się skóry zależy od przyczyny schorzenia. Podstawą w każdym przypadku jest odpowiednie nawilżenie suchej skóry. Warto stosować kremy i balsamy nawilżające o wysokiej zawartości lipidów. Ponadto osoby zmagające się z łuszczącą się skórą powinny dbać o ochronę skóry przed słońcem. Kremy z filtrami UV powinny być stosowane przez takie osoby przez cały rok.

Ważną rolę odgrywa też dieta. Nawilżenie skóry można wspomagać od środka, pijąc duże ilości czystej wody. W diecie osoby z łuszczącą się skórą powinny zagościć duże ilości owoców i warzyw. Należy wykluczyć natomiast kawę, alkohol i czarną herbatę, które wypłukują wodę z organizmu. Można też dodatkowo suplementować witaminy A, E i C oraz beta-karoten.

Łuszcząca się skóra głowy

Popularna dolegliwość skóry głowy, którą jest łupież, jest związana z łuszczeniem się skóry. Ma to związek z obecnością mikroorganizmu Malassezia globosa. Ten grzyb rozkłada sebum, co przyspiesza proces łuszczenia się naskórka. Efektem są znane nam wszystkim białe plamki na włosach. Dodatkowo tę dolegliwość nasilają wysokie temperatury, pot i zanieczyszczenie powietrza. 

Domowymi sposobami na walkę z łupieżem są między innymi zamiana mocnego szamponu na taki o delikatnym składzie. Ważnym aspektem jest też nieobciążanie włosów zbędnymi odżywkami.

Nawilżanie skóry głowy to ważny element profilaktyki łupieżu. Dzięki unikaniu nadmiernego przesuszenia skóra nie łuszczy się w tak dużej ilości. Przy niektórych formach łupieżu niezbędna jest konsultacja z dermatologiem oraz włączenie leczenia farmakologicznego. 

fot. Pexels.com

Grzybica stóp i paznokci

Łuszczenie się skóry na stopach może być jednym z pierwszych objawów choroby, którą jest grzybica stóp. Warto zastosować preparaty przeciwgrzybiczne od razu, jeśli do łuszczenia się stóp dochodzi zaczerwienienie. Charakterystycznym objawem jest też swędzenie między palcami u stóp.

Pokrewnym schorzeniem jest grzybica paznokci. Profilaktyka obu z tych chorób polega na:

  • noszeniu klapek w przypadku korzystania z publicznych pryszniców,
  • regularnym czyszczeniu i dezynfekcji wanny lub kabiny prysznicowej,
  • noszeniu skarpet z naturalnych materiałów,
  • unikaniu zbyt ciasnych butów,
  • dbaniu o ogólną higienę stóp.

Jeśli domowe sposoby i preparaty bez recepty nie pomagają, trzeba udać się do dermatologa lub podologa. Lekarz powinien wykonać test mikrobiologiczny i zalecić odpowiednie leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here