Przy urządzaniu kuchni w nowym mieszkaniu stajemy przed wyborem: indukcja czy kuchenka gazowa? Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Płyta indukcyjna. Wady i zalety.

Płyta indukcyjna to hit ostatnich lat. Wyglądem przypomina płytę elektryczną, ale jej działanie opiera się na innej technologii. Pod szklaną powierzchnią płyty zamontowane są cewki indukcyjne. Te elementy wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne. W ten sposób w postawionym na płycie garnku lub patelni wytwarza się ciepło. Proces umożliwia gotowanie. 

Niewątpliwą zaletą płyty indukcyjnej jest fakt, że z takim sprzętem można zapomnieć o ryzyku poparzenia. Jedyny punkt, w którym płyta jest ciepła to miejsce styku z nagrzewanym naczyniem. Większość płyty pozostaje zimne podczas gotowania. Ponadto grzanie ustaje od razu po zdjęciu naczynia z płyty. To wielki plus dla osób, które mają w domu małe dzieci. Ciekawski maluch nie poparzy się, nawet jeśli zacznie dotykać dłońmi płyty indukcyjnej. 

Kolejnym plusem tej technologii jest oszczędność energii. Płyta indukcyjna pobiera jej tylko tyle, ile jest potrzebne do podgrzania posiłku lub gotowania. Warto też wspomnieć, że korzystanie z tej technologii redukuje czas gotowania nawet o 20-30%!

Wielką korzyścią z posiadania kuchenki indukcyjnej jest też fakt, że bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Na płycie nie ma trudno dostępnych zakamarków.quick cash loan

Minusem płyty indukcyjnej jest z pewnością to, że wymaga od nas zakupu specjalnych garnków. Muszą być wykonane ze stali ferromagnetycznej. To spory wydatek, chociaż najpoważniejszym wydatkiem jest i tak sam zakup i montaż płyty. Koszt waha się od około tysiąca do nawet dwóch tysięcy złotych. Wszystko zależy od wybranej płyty. 

Ponadto osoby, które mają rozrusznik serca, nie powinny przebywać blisko płyty indukcyjnej. Pole elektromagnetyczne może źle wpłynąć na zdrowie takich ludzi. 

fot. Pexels.com

Kuchenka gazowa. Wady i zalety.

Tradycyjna kuchenka gazowa również ma wiele wad i zalet. To zdecydowanie lepsza opcja dla fanów i fanek tradycji. Warto wiedzieć, że kuchenka gazowa rzadziej ulega awariom od indukcyjnego odpowiednika.

Ponadto gotowanie na kuchence gazowej pozwala na dokładniejsze manipulowanie temperaturą. To przekłada się między innymi na konsystencję i smak gotowanych potraw. Większość ludzi zgodzi się, że jedzenie przygotowane na tradycyjnej kuchence jest smaczniejsze.

Kuchenka gazowa jest też tańsza. Mowa tu zarówno o zakupie, jak i eksploatacji sprzętu. Do tego typu urządzenia nie potrzeba też specjalnych garnków. Wszystkie patelnie i garnki powinny z powodzeniem poradzić sobie z umieszczeniem ich na kuchence gazowej.

Trzeba jednak przyznać, że kuchenka gazowa jest mniej bezpieczna niż indukcja. Po pierwsze, podczas używania tradycyjnej kuchenki z łatwością można się poparzyć. Po drugie, trzeba stale monitorować to, czy z kuchenki nie ulatnia się gaz. W przypadku rozszczelnienia się urządzenia w skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci domowników na skutek zatrucia gazem.

Warto też wspomnieć, że utrzymywanie kuchenki gazowej w czystości jest trudne. Należy regularnie sprawdzać i myć przestrzenie pod palnikami. 

fot. Pexels.com

Kuchenka gazowa czy indukcja?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie płyta indukcyjna, czy kuchenka gazowa, powinieneś myśleć o swoich potrzebach. Osoby, które gotują bardziej profesjonalnie, powinny wybrać kuchenkę gazową. Z drugiej strony ci, którym zależy głównie na czasie i wygodzie, o wiele bardziej docenią płytę indukcyjną.

Poza tym płyta indukcyjna jest o wiele bezpieczniejsza niż tradycyjna kuchenka. To świetne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci.

Nowoczesna kuchnia i wystrój domu

Jeśli zdecydujesz się na płytę indukcyjną, warto zadbać o inne szczegóły, którymi powinna dysponować nowoczesna kuchnia. Świetnym wyborem będzie lodówka z Androidem, która pozwoli nam na połączenie naszego smartfona ze sprzętem AGD. Ponadto na blacie nie powinno zabraknąć urządzenia, którym jest nowoczesny ekspres do kawy. W końcu zaparzenie filiżanki kawy to dla wielu z nas pierwsza czynność po wstaniu z łóżka! Warto zadbać o sprzęt dobrej jakości. 

Osoby, które dużo gotują, powinny rozważyć piekarnik z funkcją parową. Takie urządzenie pozwoli na osiągnięcie nowej jakości podczas przygotowywania posiłków.

Fani współczesnego stylu urządzania mieszkań powinni rozważyć też inne udogodnienia. W ostatnich latach popularność zdobyła szafa odświeżająca. A jeśli już o ubraniach mowa… przed włożeniem do szafy wypada je wyprasować. Pomoże w tym nowatorskie żelazko z kamerą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here