Ekspres do kawy to jeden z najważniejszych sprzętów w każdej kuchni. Jaki ekspres warto wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu?

Większość ludzi nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki dobrej jakości kawy. Z tego względu kupno odpowiedniego ekspresu do kawy jest trudnym wyborem. Na początku warto zapoznać się z typami ekspresów, które są odpowiednie do parzenia kawy w domu.

Ekspresy przelewowe są stworzone do przygotowywania kawy mielonej. Wystarczy wsypać kawę do pojemnika, a następnie wcisnąć przycisk. Ekspres podgrzewa wodę z pojemnika do temperatury wrzenia i zalewa kawę. Dzięki obecności filtra możemy cieszyć się doskonałym napojem bez fusów. Mankamentem tego typu ekspresów jest fakt, że filtr na fusy należy każdorazowo zmieniać (w przypadku jednorazowych filtrów) lub dokładnie czyścić (w przypadku filtrów wielorazowych).

Ekspresy kolbowe, zwane też półautomatycznymi, wymagają od nas nieco więcej wkładu. W ekspresie kolbowym stosuje się kawę mieloną. W ekspresie kolbowym musimy sami odmierzyć potrzebną ilość kawy i sprasować ją w odpowiedni sposób. Po przygotowaniu kawy należy każdorazowo umyć sitko. Wielką zaletą ekspresów kolbowych jest ich niska cena.

Ekspresy ciśnieniowe przygotowują kawę metodą ciśnieniową. Najczęściej są wyposażone w młynek, który mieli ziarna kawy (czyli do specjalnego pojemnika wsypujemy ziarna, a nie kawę mieloną). Według wielu osób ekspresy tego typu sprawiają, że przygotowanie kawy jak z kawiarni jest możliwe w domu.

Ekspresy kapsułkowe wymagają zakupu specjalnej kawy w kapsułkach. To jednak najdroższe i najmniej ekologiczne rozwiązanie. Kapsułki do tego typu ekspresów są drogie i jednorazowe. Cierpi na nich zarówno nasz portfel, jak i środowisko naturalne.

W poniższym krótkim zestawieniu zwrócimy swoją uwagę ku ciśnieniowym ekspresom do kawy. W praktyce są najwygodniejsze. 

fot. Pexels.com

Przegląd najlepszych ekspresów ciśnieniowych

Przy wyborze najlepszego ekspresu ciśnieniowego warto zwrócić uwagę na przykład na poniższe modele:

  • Philips LatteGo Premium EP3241/50 to bardzo kompaktowy i funkcjonalny ekspres do kawy, wprost idealny do niewielkiej kuchni. Można za jego pomocą wykonać wiele rodzajów kaw. Posiada młynek ceramiczny, co pozwala na wysoką jakość zmielenia kawy. Do jego zbiornika można wsypać zarówno ziarna, jak i już zmieloną kawę, dzięki czemu jest uniwersalny. Ponadto jego części można myć w zmywarce.
  • Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100 to najwygodniejszy w obsłudze ekspres wśród naszych propozycji. Obsługuje się go za pomocą wyświetlacza LCD. Poza tym automatycznie czyści przestrzenie, przez które wydostaje się mleko.
  • DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB to kolejna kompaktowa propozycja. Ekspres DeLonghi jest bardzo praktyczny. Cicho pracuje, ma młynek z silikonową uszczelką i jest energooszczędny. Można dzięki niemu przygotować kawę o zróżnicowanej intensywności i spienić mleko.
  • Siemens EQ.6 plus s700 TE657319RW pozwala na przygotowanie dwóch kaw jednocześnie! Poza tym charakteryzuje się niskim zużyciem prądu. Jest wyposażony też w czujnik temperatury przygotowywanych napojów.

Nowoczesna kuchnia 

Dobrej jakości ekspres do kawy to tylko jeden z elementów nowoczesnej kuchni. Jeśli planujemy umeblowanie aneksu lub pomieszczenia kuchennego, warto zwrócić uwagę na nowinki techniczne. Jedną z najciekawszych jest lodówka z Androidem. Inteligentna lodówka może ułatwić nam życie!

Kolejną istotną sprawą przy urządzaniu kuchni jest odpowiedź na pytanie: płyta indukcyjna czy kuchenka gazowa? To ważna decyzja, którą należy podjąć na podstawie analizy własnych potrzeb. Indukcja jest bardziej praktyczna i bezpieczniejsza. Mimo tego, na kuchence gazowej można ugotować lepsze w smaku potrawy. Amatorzy gotowania powinni zastanowić się też nad innym nowatorskim sprzętem, jakim jest piekarnik z funkcją parową.

fot. Pexels.com

Nowoczesny dom dla fanów technologii

W nowoczesnym domu uwagę powinny przyciągać wszystkie pomieszczenia, nie tylko kuchnia. Świetnym rozwiązaniem dla fanów nowinek technologicznych może być połączenie domowych urządzeń funkcją smart home. Dzięki temu można zarządzać niemal całym mieszkaniem z poziomu smartfona. Interesującymi sprzętami domowymi okazują się być szafa odświeżająca i żelazko z kamerką. Dla niektórych to zbędne drobiazgi, ale inni mogą odnaleźć w takich urządzeniach nowy poziom komfortu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here