Usuwanie martwego naskórka to jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych. Łuszczenie się naskórka do pewnego poziomu jest naturalne. Jednak w niektórych przypadkach może być związane z chorobami.

Jak i dlaczego powstaje martwy naskórek?

Struktury skóry przechodzą naturalny proces, który polega na zastępowaniu starych komórek nowymi. Na skutek tego stare komórki są “wypychane” na zewnątrz. Z czasem stopniowo obumierają, a skóra zaczyna się złuszczać. Tak właśnie powstaje martwy naskórek.

Pomimo że to w pełni naturalny sposób, warto pomóc swojej skórze metodami kosmetycznymi. Złuszczająca się skóra na twarzy może prowadzić do powstawania zaskórników i rozwojem bakterii. W niektórych przypadkach zaniedbanie cery prowadzi do trądziku. Z tym problemem zmagają się głównie nastolatki. Z tego względu warto przyjrzeć się sposobom na usuwanie martwego naskórka. 

fot. Pexels.com

Sposoby na złuszczanie naskórka

Ważnym elementem walki z martwym naskórkiem jest peelingowanie skóry. Najpopularniejsze są peelingi gruboziarniste. Ponieważ ścierają naskórek z pięt lub łokci za pomocą dużych drobinek. Taki peeling można z powodzeniem przygotować nawet w domu, wykorzystując fusy po kawie

Do twarzy lepiej używać peelingów enzymatycznych. Ich działanie opiera się na rozpuszczaniu martwego naskórka. W ostatnich latach mnogość tego typu produktów pojawiła się w drogeriach i aptekach. Peeling do twarzy należy stosować około dwóch razy w tygodniu.

W przypadku martwego naskórka na piętach, poza gruboziarnistym peelingiem warto zastosować pumeks lub specjalne tarki przeznaczone do skóry stóp. Dzięki tym zabiegom można sprawić, że skóra pięt będzie delikatna i miękka. Dlatego warto pamiętać, że tego typu akcesoria powinny być stosowane tylko przez jedną osobę. Współdzielenia pumeksu może doprowadzić do przenoszenia się chorób skórnych.

Kiedy łuszczenie się naskórka jest niepokojące? 

Łuszczenie się naskórka w zbyt dużej ilości powinna być powodem do niepokoju. Duża ilość martwego naskórka może mieć swoje przyczyny w zaburzeniach hormonalnych lub nawet cukrzycy. Jeśli łuszczenie skóry jest częste i nie reaguje na odpowiednią pielęgnację, warto zbadać poziom hormonów i cukru we krwi. W ten sposób można potwierdzić lub zaprzeczyć problemom zdrowotnym, które mogą stać za łuszczeniem się skóry.

Inną przypadłością skórną może być genetyczna choroba, łuszczyca. Najczęściej ujawnia się dopiero około czterdziestego roku życia i prowadzi do nieprzyjemnych problemów skórnych. Osoby cierpiące na tę przypadłość zmagają się z ogromną ilością łuszczącego się naskórka. Nadmierne łuszczenie się skóry może być związane również z atopowym zapaleniem skóry lub alergiami.

Przyczyną łuszczenia się skóry na stopach może być grzybica stóp. Jeśli łuszczeniu towarzyszy zaczerwienienie i swędzenie, warto użyć preparatów grzybobójczych. Środki bez recepty często mają formę maści lub sprayu. Jeśli to nie pomoże, najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który wykona test mikrobiologiczny i dobierze odpowiednie leczenie. Podobnie należy postępować w przypadku choroby, którą jest grzybica paznokci. Tych schorzeń można bardzo łatwo uniknąć, stosując się do zasad profilaktyki. 

Oczywiście, złuszczanie się skóry może być też procesem naturalnym. W takim wypadku spowodowane jest dojrzewaniem, starzeniem się lub niewłaściwą pielęgnacją. Dodatkowo przy takich przyczynach warto zastosować się do pielęgnacji omówionej wyżej. 

fot. Pexels.com

Pielęgnacja skóry głowy

Skóra głowy również potrzebuje odpowiednio dobranej pielęgnacji. Ważne jest, aby być włosy delikatnym szamponem, nie obciążać ich zbytnio odżywkami i od czasu do czasu robić peeling skóry głowy. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić między innymi do problemów z łupieżem.

Ta dolegliwość jest spowodowana obecnością grzyba Malassezia globosa na skórze głowy. Mikroorganizm rozkłada sebum i prowadzi do powstawania nieestetycznego łupieżu. Ponadto można z tym walczyć również dbając o nawilżanie skóry głowy. Przy niektórych formach łupieżu niezbędna jest konsultacja z dermatologiem oraz włączenie leczenia farmakologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here