Grzybica paznokci to częste schorzenie, które ma nieprzyjemne skutki. Warto wiedzieć jak jej zapobiegać i co robić, gdy pojawi się zakażenie.

Grzybica paznokci – przyczyny

Grzybica paznokci, podobnie jak grzybica stóp, ma przyczyny w zakażeniu grzybami i drożdżakami. Oba problemy są bardzo powszechne w naszym społeczeństwie. Ma to związek z trybem życia oraz korzystaniem z publicznych pryszniców.

Najczęściej grzybicą paznokci można zarazić się na siłowni lub na basenie. Inne miejsca, gdzie ludzie korzystają ze wspólnych pryszniców, to na przykład akademiki i internaty. Wszędzie tam z łatwością można zarazić się grzybicą paznokci. Ponadto przypadki zakażeń tą chorobą są częste w salonach manicure i pedicure. W niektórych z takich miejsc personel nie przykłada się do wysterylizowania narzędzi. To może skutkować przeniesieniem się grzybicy na kolejne klientki. 

Grzybica paznokci często atakuje osoby, które mają osłabiony układ odpornościowy. Na to schorzenie powinni uważać cukrzycy, osoby zmagające się z problemami hormonalnymi i z układem krążenia.

fot. Pexels.com

 

Grzybica paznokci – profilaktyka

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zainteresować się profilaktyką grzybicy paznokci. Po pierwsze, należy pamiętać o stosowaniu klapek, jeśli korzystamy z pryszniców publicznych. W domu należy regularnie czyścić i dezynfekować kabinę prysznicową lub wannę.

Ponadto warto nosić skarpetki i buty z przewiewnych materiałów. Syntetyczne tkaniny nie pozwalają na swobodny przepływ powietrza, co prowadzi do rozwoju grzybicy. Nie można zapominać też o tym, że zbyt ciasne buty też mogą prowadzić do rozwoju grzybicy paznokci u stóp.

Jeśli wybieramy się na manicure lub pedicure, należy upewnić się co do sterylności narzędzi. Warto poprosić kosmetyczkę o zdezynfekowanie przyborów na naszych oczach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz zabieg kosmetyczny będzie w pełni bezpieczny. Ponadto powinniśmy wybierać jedynie sprawdzone salony. 

fot. Pexels.com

Grzybica paznokci – leczenie

Do najczęstszych objawów grzybicy paznokci należą:

  • łamanie się paznokci,
  • przebarwienia (białe, żółte, brązowe, a nawet czarne),
  • odkształcenia, zgrubienia,
  • odklejanie się paznokcia od łożyska,
  • bolesność.

Może się pojawiać również nieprzyjemny zapach. Leczenie grzybicy paznokci odbywa się poprzez stosowanie preparatów grzybobójczych. W walce z tą chorobą warto stosować maści, żele i przeciwgrzybiczne lakiery do paznokci. Takie preparaty z powodzeniem można kupić bez recepty. 

Domowymi sposobami na walkę z grzybicą paznokci opierają się na zachowaniu jak największej higieny. Warto skrócić paznokcie poprzez spiłowanie ich jednorazowym pilnikiem. W przypadku grzybicy paznokci u stóp należy nosić tylko bawełniane skarpetki i używać dezodorantów lub talku do stóp do czasu wyleczenia. Należy też zadbać o dietę, wykluczyć z niej alkohol i ostre przyprawy. Dzięki temu unikniemy nadmiernego pocenia, które może mieć wpływ na dalsze postępowanie grzybicy paznokci.

Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Specjalista może wykonać badanie mikrobiologiczne. Powinien przepisać maści grzybobójcze na receptę, które w szybkim czasie zwalczą grzybicę. Co istotne, należy stosować się do dokładnych wytycznych lekarza. Nie powinniśmy samodzielnie przerywać kuracji nawet pomimo poprawy w pierwszych kilku tygodniach.

Zasady higieny

Podczas dbania o higienę powinniśmy myśleć o skórze na całym naszym ciele. Choroby skórne zwykle są stosunkowo niegroźne, ale bardzo irytujące. Z tego względu należy regularnie się myć. Warto obserwować też reakcję swojego ciała. Niepokojącym objawem może być na przykład złuszczająca się skóra. Jeśli zaobserwujemy taki proces przykładowo na swoich stopach, może on oznaczać rozwijającą się grzybice.

W pielęgnacji stóp należy pamiętać o tym, aby regularnie usuwać martwy naskórek z pięt. Ponadto ważnym aspektem pielęgnacji ciała i profilaktyki chorób skóry jest nawilżanie skóry głowy, które pozwala uniknąć między innymi łupieżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here