Salon to centralne miejsce w naszym domu. To tutaj będziemy chcieli rozsiąść się wygodnie przed telewizorem. To w salonie będziemy też chcieli ugościć zaproszonych przyjaciół czy krewnych. Kupowany sprzęt warto więc dobrać naprawdę starannie.

Jak znaleźć dobry telewizor?

Spośród różnych akcesoriów, których poszukujemy do swojego domu, telewizor jest zazwyczaj jednym z droższych. Warto więc dokonać starannego, przemyślanego wyboru. Z drugiej strony, nie jest łatwo wymienić wiele cech, które powinien posiadać dobry telewizor. Na pewno zakup telewizora powinniśmy zacząć od określenia miejsca i warunków, w których chcemy go umieścić. Jeśli mamy bardzo sprecyzowane potrzeby, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem optymalnego modelu. W takiej sytuacji będą chociażby osoby które interesuje telewizor dla konsolowych graczy. Nieco mniej jasne, ale także czytelne kryteria będzie mógł wyznaczyć sobie klient celujący w telewizor do pracy przy komputerze. To zresztą pozytywny przykład rozsądnego wkomponowywania poszukiwanego urządzenia w domowe warunki i swoje osobiste przyzwyczajenia. 

fot Pixabay.com

Rozmiar ma znaczenie

Najczęściej jednak jedynym, o czym wiemy, jest konkretny pokój, w którym chcielibyśmy umieścić nasz telewizor. Jedną z zyskujących dziś na popularności opcji jest telewizor do sypialni. Po co ruszać się z łóżka, gdy możemy jedynie nieco zmienić pozycję i korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii? Będzie to idealne rozwiązanie dla wielbicieli weekendowego lenistwa. Mimo to nadal najwięcej osób interesuje rozwiązanie najbardziej klasyczne, czyli umieszczenie telewizora po prostu w salonie. To pomieszczenie czasem nazywane jest też bardziej po polsku „dużym pokojem”. Kluczowa jest tu jednak nie jego nazwa, a funkcja, którą spełnia. Salon to pokój reprezentacyjny. To tutaj zaprosimy odwiedzających nas przy mniej lub bardziej uroczystej okazji gości. To również miejsce, w którym chcielibyśmy móc rozsiąść się wygodnie wraz z innymi domownikami. Powinniśmy więc zacząć od rozplanowania przestrzennego pomieszczenia.

Podstawowe pytanie – jak duża będzie odległość pomiędzy miejscem, w którym planujemy umieścić telewizor, a tym, w którym zasiąść mają widzowie? W sypialni nie byłoby to zapewne więcej niż 2 metry. W przypadku salonu możemy jednak być zainteresowani odległością na poziomie 3-4 metrów. Oczywiście im większy dystans, tym sensowniejszym wyborem będzie duży telewizor. Najlepiej będzie przeliczyć dokładnie te dane i dobrać model dokładnie dopasowany do naszych domowych warunków. Ten rachunek jest bardzo prosty. Jak wiadomo, telewizory klasyfikuje się według rozmiaru przekątnych ekranu, podawanego w calach. Przyjęty przelicznik odległości optymalnej dla naszego wzroku to 4,5 centymetra na każdy cal przekątnej w przypadku telewizorów HD oraz Full HD. Jeśli interesuje nas model UHD, na każdy cal przypadnie 2,5 centymetra odległości. 

fot. Pexels,com

Warto zadbać o detale

Kolejny czynnik, którego nie powinniśmy pominąć, to wyświetlacz ekranu. Określiliśmy z góry miejsce, w którym będziemy chcieli umieścić telewizor. Teraz przyszedł moment na zastanowienie się nad jego przeznaczeniem. Jeśli planujemy podłączyć konsolę gier do naszego urządzenia, powinniśmy w naszych poszukiwaniach skupić się na telewizorach 4k. Są nam one w stanie zapewnić rozrywkę na bardzo wysokim poziomie. Zwłaszcza, jeśli korzystamy z konsoli Xbox One X lub PlayStation 4 Pro. Jeśli natomiast zamierzamy skupić na klasycznym oglądaniu filmów, seriali lub programów telewizyjnych, warto rozważyć zaawansowane telewizory QLED. Bardziej budżetową opcją będą zwykłe LED – ryzykujemy jednak, że kontrast oraz wyświetlanie czerni nie zawsze będą dla nas satysfakcjonujące. Jeśli zdecydujemy się jednak na QLED, szczególnie interesującym wyborem będą telewizory z trybem ambient. To innowacyjne rozwiązanie czyni urządzenie wielofunkcyjnym i pozwala spożytkować telewizor również wtedy, gdy niczego na nim nie oglądamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here