Rumianek ma wszechstronne zastosowanie. Można go używać do przygotowywania naparów, herbat, maści, płukanek, okładów, nalewek. Od pradawnych czasów był wykorzystywany do leczenia wielu dolegliwości.  

Dlaczego warto stosować rumianek? 

Jest to roślina, której najbardziej wartościowe części to koszyczki. Jest powszechnie wykorzystywana w ziołolecznictwie, ze względu na zawartość związków aktywnych takich jak – olejki eteryczne, kumaryny, kwasy fenolowe, polisacharydy śluzowe flawonoidy, spirocykliczne poliacetyleny i wiele innych

10 zastosowań rumianku 

Drogi moczowe 

Jeśli zmagasz się z infekcją dróg moczowych, napar z rumianku może skutecznie zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Stosowany z pokrzywą, dobrze zadba o układ moczowy.  

Działanie przeciwzapalne 

Rumianek obfituje w substancje, które redukują enzymy przyczyniające się do powstawania stanu zapalnego. Są to między innymi flawonoidy, bisabolol, czy azuleny. Przede wszystkim podczas przeziębienia lub osłabienia organizmu, warto sięgnąć po napar, który polepszy nasze samopoczucie. Jest także skuteczny w postaci kompresów na zapalenie spojówek i jęczmień na oku.

Lepsze samopoczucie i kondycja psychiczna 

Rumianek doskonale radzi sobie jako pomoc z nadmiernym stresem i lękami. Takie działanie zawdzięcza substancji zwanej apigenina, która jest flawonoidem. Zaaplikowanie naparu przed snem pozwoli ukoić nerwy i przespać całą noc bez zbędnych pobudek. O kondycję psychiczną skutecznie dba też koper włoski.

Pomoc dla zmęczonej skóry

Rumianek stanowi nieocenioną pomoc dla skóry, która jest poparzona i obrzęknięta. Skutecznie radzi sobie także z gojeniem ran. Okłady mają właściwości kojące i przeciwzapalne, porównywalne do hydrokortyzonu lub czystku. Jest to także dobry środek, który z powodzeniem można stosować na włosy i skórę głowy, dzięki temu będą one lśniące i zadbane. 

fot. Pexels.com

Infekcje dróg oddechowych 

Po rumianek warto sięgać w okres wzmożonego osłabienia organizmu. Nie tylko wspomaga odporność, ale z powodzeniem sprawdza się jako środek do inhalacji. Dodatkowo można go użyć z miętą, dzięki czemu jego działanie będzie szybsze i skuteczniejsze. Wydzielina z dróg oddechowych zostaje usunięta, co ułatwia oddychanie. 

Uciążliwe biegunki 

Rumianek wykazuje działanie spazmolityczne. Oznacza to, że redukuje on skurcze mięśni zaistniałe w układzie pokarmowym. Dzięki temu czas trwania biegunki jest o wiele krótszy. W połączeniu z koprem włoskim i anyżem, stanowi najlepszy i naturalny składnik herbatek dla dzieci na kolki. 

Działanie rozjaśniające

Rumianek jest powszechnie wykorzystywany do celów kosmetycznych. Można go znaleźć w szamponach, które są szczególnie zalecane do jasnych włosów. Osoby, które chcą nieco rozjaśnić koloryt włosów, mogą wypróbować płukankę z rumianku i soku z cytryny. Aplikowany w postaci żelu do twarzy, powoduje jej odświeżenie, blask i regenerację naskórka. Natomiast stosowany wokół oczu niweluje zaczerwienienia i pieczenie. 

Idealny dla cukrzyków 

Zmagając się z cukrzycą, zamiast pić kolejną czarną herbatę, lepiej zastąpić ją naparem z rumianku. Wykazuje on działanie ochronne trzustki oraz zapobiega nadmiernemu wzrostowi glukozy we krwi

Antidotum na wrzody 

Wrzody to uporczywe ubytki na błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. W konsekwencji pojawiają się stany zapalne i martwica. Jest to uciążliwa dolegliwość, w której ukojeniem może być rumianek. Zawarty w nim bisabolol regeneruje uszkodzenia błony. 

fot. Pexels.com

Leczenie hemoroidów

Kojące działanie rumianku wykorzystuje się także w leczeniu hemoroidów. Na zmienione chorobowo miejsca warto zaaplikować okład lub nasiadówki, które ukoją ból i zregenerują podrażnione partie. 

Rumianek to nie tylko lecznicze zioło, ale także składnik wykorzystywany w kuchni. Nie tylko jako podstawa nalewek i przetworów, ale jako ozdoba. Dodatkowo kwiat prezentuje się pięknie i sprawia, że potrawa wygląda niezwykle smakowicie. Może być także spożywany bez uprzedniego przygotowania, jako składnik sałatek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here