Już w starożytnym Egipcie używano pokrzywę zwyczajną do leczenia bólów stawowych i kręgosłupa. Wojownicy natomiast pozyskiwali z niej ciepło poprzez nacieranie się nią. Do czego jest wykorzystywana w dzisiejszych czasach?  

Pokrzywa zwyczajna – wartości odżywcze 

Pokrzywa kryje w sobie ogrom wartości odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera minerały takie jak wapń, magnez, potas, sód, fosfor i żelazo. Obfituje w witaminy – K, C, A i kilka z grupy B. Do tego dobre tłuszcze, takie jak kwas oleinowy, palmitynowy, stearynowy, itd. Dodatkowo, roślina ta wzbogaca organizm w polifenole – kaempferol, kwas kawowy i inne flawonoidy, które uważane są za substancje chroniące układ krążenia przed chorobami, a także przeciwnowotworowe. Pokrzywa posiada dużo więcej cennych składników. To prawdziwa bomba witaminowa, wspierająca nasze ciało, a także wzmacniająca skórę, włosy i paznokcie, jak ma to miejsce w przypadku czystka.

Napar z pokrzywy na odchudzanie 

Dlaczego warto pić pokrzywę podczas procesu odchudzania? Zawiera ona sekretny składnik zwany sekretyną. Jest to substancja, która pobudza pracę trzustki i tym samym oddziałuje na wydzielanie żółci przez wątrobę. Wydzielanie soków żołądkowych spowodowane wypiciem naparu przyspiesza trawienie. W rezultacie nasza przemiana materii pracuje szybciej. Jest to także środek oczyszczający układ trawienny, podobnie jak koper włoski. Dlatego też jest to dobry i naturalny sposób na odchudzanie.  

fot. Pexels.com

Pokrzywa zwyczajna a nadciśnienie 

Nadciśnienie to prawdziwa udręka dzisiejszych czasów. Wiele osób skarży się na dolegliwości, które występują przez zbyt wysoki poziom ciśnienia. Regularne spożywanie pokrzywy w postaci naparu pomoże obniżyć jego stan. Dlaczego? Pokrzywa stymuluje produkcję tlenku azotu, który rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych. Rozszerzone lepiej przewodzą krew. Ponadto, podnosi obronę antyoksydacyjną serca i zmniejsza siły skurczów. 

Pokrzywa jako ratunek dla cukrzyków 

Wykazano, że pokrzywa obniża poziom cukru we krwi. Podobnie jak rumianek. Badania wskazują na to, że roślina ta ma działanie podobne do insuliny. Ekstrakt alkoholowy zawarty w niej podnosi poziom zużycia glukozy przez komórki mięśni poprzez podwyższanie wrażlwości na insulinę lub przez zużycie glukozy. 

Pokrzywa – sprzymierzeniec układu moczowego

Pokrzywa jest znana przede wszystkim z działania na układ moczowy. Jest środkiem moczopędnym. Dzięki temu, pomaga oczyścić nasz organizm ze zbędnych płynów, które powodują uczucie opuchlizny w ciele. Usuwa nadmiar soli i wody, które także przyczyniają się do powstawania nadciśnienia. Osoby zmagające się z infekcją dróg moczowych, poczują ulgę dolegliwości po zastosowaniu naparu z pokrzywy. Ma także zbawienny wpływ na łagodzenie wzdęć przed miesiączką, które potrafią być bardzo bolesne i uciążliwe. Wraz z miętą, mogą skutecznie uśmierzyć ten ból. 

fot. Pexels.com

Pozostałe właściwości pokrzywy 

Jest to roślina, która działa na wiele różnych układów ciała oraz wspomaga walkę z wieloma dolegliwościami. Dzięki zawartości pochodnych tyrozyny, skutecznie zwalcza alergie, więc wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Jest to także skuteczny środek w walce z katarem. Osoby borykające się z bólami reumatoidalnymi, poczują tymczasową ulgę po zastosowaniu naparu z pokrzywy. Z kolei preparaty z korzeni i kłączy rośliny skutecznie obniżają poziom lipidów i cholesterolu we krwi. Jest to także sposób na pozbycie się trądziku, poprzez właściwości przeciwbakteryjne i zmniejszenie łojotoku. 

Badania wskazują również na dobroczynny wpływ alkoholowego wyciągu z pokrzywy przy leczeniu raka prostaty. Roślina wykazuje także działanie przeciwzapalne oraz chroniące wątrobę. Jest także wykorzystywana w kosmetyce. Dobrze działa na włosy, zapobiega ich wypadaniu, poprawia mikrokrążenie skóry, a także jej metabolizm. Poza tym, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here