Czystek to piękny krzew o białych, różowych lub czerwonych kwiatach. Jest uprawiany w doniczkach i stanowi nietuzinkową ozdobę. Jakie właściwości kryje w sobie ta roślina i dlaczego warto ją pić w postaci naparu? 

Jak przygotować napar z czystka? 

Aby czystek najlepiej spełniał swoje zadania, powinno się wybierać go w postaci suszu ciętego, a nie mielonego. Co więcej, bardziej wartościową częścią są liście, aniżeli łodygi, dlatego warto zwrócić na ten fakt uwagę podczas zakupów. Warto w tym celu odwiedzić sklep zielarski lub aptekę. Najlepiej, aby pochodził z upraw ekologicznych. Wtedy mamy pewność, że nie zawiera toksyn. Roślina ta posiada kilka odmian, jednak najlepszy jest tzw. czystek kreteński. Występuje on w Turcji i Albanii. Co ciekawe, pochodzący z pierwszej uprawy ma łagodny smak, natomiast z drugiej charakteryzuje się gorzkawym posmakiem. 

Przygotowanie naparu

Do przygotowania porcji naparu wystarczy jedna łyżeczka suszu zalana wrzątkiem. Zaparza się go 10 minut pod przykryciem. Tak przygotowana herbata ma bardzo intensywny ziołowy smak, dlatego można ją wzbogacić dodatkami. Na przykład sok z cytryny lub wyciśnięty sok. Miłośnicy miodu powinni pamiętać, że można go dodać dopiero wtedy, kiedy ciepło naparu spadnie do 4 stopni, wtedy nie straci swoich właściwości. Latem ciekawym rozwiązaniem jest napar w postaci schłodzonego napoju, podanego z kostkami lodu i liśćmi mięty

for. Pixabay.com

Czystek – gigant polifenolowy 

Czystek wykazują ogromną zawartość polifenoli. Niektórzy uważają, że nawet większą niż czerwone wino. Są to silne przeciwutleniacze, które mają działanie antyalergiczne, ponieważ powodują hamowanie uwalniania histaminy, jak w przypadku pokrzywy. Pomagają także uporać się ze stanami zapalnymi w organizmie, dodają energii i wzmacniają układ odpornościowy. Neutralizują wolne rodniki, które powodują powstawanie chorób nowotworowych. Co więcej, zmniejszają powstawanie cholesterolu LDL, który jest niekorzystny dla naczyń krwionośnych i powodują powstawanie blaszek miażdżycowych. 

Filigranowy czystek na zgrabne ciało? 

Wbrew powszechnej opinii, czystek nie jest lekiem na nadwagę. Wykazuje on właściwości lekko przyspieszające przemianę materii i zmniejszające obrzęki i opuchliznę. Jednak jest to nieznaczny wpływ. W takim wypadku lepiej sięgnąć po pokrzywę i koper włoski. Ma on jednak właściwości detoksykujące, dlatego oczyszcza organizm z toksyn powstałych na skutek nieprawidłowej diety.

Czystek na zdrową i piękną skórę

Czystek wykazuje właściwości odmładzające. Regularne spożywanie naparu zapobiega pojawianiu się zmarszczek, a także czyni zewnętrze i wnętrze organizmu młodszym. Jest to roślina o działaniu kojącym, dlatego sprawdza się także jako środek w walce z trądzikiem,  egzemą i atopowym zapaleniem skóry. Można go stosować nie tylko w postaci napoju, ale także przemywając nim twarz. Dlatego uważa się, że jest pod tym względem podobny do rumianku

for. Pixabay.com

Kleszcze, borelioza i czystek 

Skóra osób regularnie spożywających czystek wydziela zapachy, które odstraszają owady. Można także wypróbować olejek, który rozpylony w pomieszczeniu lub na skórze, skutecznie odstraszy komary. Badania z 2010 roku wykazały, że olejek eteryczny czystka kreteńskiego hamuje rozwój boreliozy. To wszystko za sprawą zahamowania wzrostu bakterii Borrelia burgdorferi.

Właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe 

Nie udowodniono właściwości czystka w walce z wirusem ptasiej grypy i wirusem opryszczki. Jednak greccy naukowcy przeprowadzili badanie, które mówi o tym, że olejek eteryczny z liści czystka kreteńskiego hamuje wzrost bakterii Gram- dodatnich i ujemnych. Z kolei portugalscy uczeni stwierdzili, że ekstrakt z czystka ladanowego zapobiega rozwijaniu się pałeczki zapalenia płuc oraz gronkowca złocistego opornego na metycylinę.   

Czystek jest stosowany także na infekcje dróg oddechowych, cukrzycę, miażdżycę i wiele innych schorzeń. Jednak jego właściwości wciąż nie są do końca odkryte. Jedno jest pewne. Codzienne picie naparu z tej rośliny, z pewnością dobrze oddziałuje na organizm ludzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here