Coraz więcej podczas aranżacji wnętrz mówi się o podziale na strefy. Takie rozwiązania bardzo często wykorzystywane są w pokojach dziecięcych. Wyznaczenie przestrzeni do zabawy, spania, czy odpoczynku uporządkuje szalony świat przedszkolaka. Przygotowanie mieszkania dla niemowlaka to jedno, dostosowanie go do potrzeb przedszkolaka to kolejne wyzwanie.
Przestrzeń do spania
Zadbanie o odpowiedni sen naszej pociechy leży w trosce każdego rodzica. Ważne, aby taka przestrzeń była miejscem właśnie na sen. Nie powinna to być strefa przeładowana bodźcami. Nie łączymy tego miejsca z dobrą zabawą, zatem ograniczyć powinniśmy tam zabawki do minimum. Wystarczające wydaje się posiadanie ulubionego pluszaka do przytulania w trakcie snu. W przypadku przedszkolaków ważny jest wybór odpowiedniego łóżka, znacznie większego niż pierwsze łóżeczko naszej pociechy. Zadbajmy o bezpieczeństwo, wybierzmy takie miejsce, w którym dziecko będzie czuło się dobrze. Po wyborze odpowiedniego łóżka wybierzmy odpowiedni materac oraz pościel. W wyborze pościeli z radą przybędą nasze dzieci. Na rynku jest coraz więcej pościeli na licencji ulubionych bajek naszych pociech. Osoby dbające o estetykę i spójność umeblowania całego mieszkania także znajdą coś odpowiedniego do pokoju dziecka. Wiek przedszkolny to często czas samodzielnego spania naszej pociechy. Aby zachęcić do samodzielnego spania bez mamy i taty, w oddzielnym pokoju wybierzmy się na poszukiwanie odpowiedniego łóżka z dzieckiem. Samodzielna decyzja może pomóc w postawieniu kroku w większą samodzielność dziecka.
Przestrzeń do zabawy
Spodziewając się dziecka, nie myślimy o tym, jak będzie wyglądał pokój naszego dziecka za 3-4 lata, z całą pewnością się zmieni. Zostanie dostosowany do potrzeb, wieku i zainteresowań dziecka. Pokój dla przedszkolaka przede wszystkim powinien spełniać wymagania naszej pociechy. Ważne jest, aby wyznaczyć odpowiednią przestrzeń do zabawy. W takiej przestrzeni powinny się także znaleźć miejsce do przechowywania wszystkich skarbów przedszkolaka. Zorganizujmy regał oraz pojemniki na zabawki. Ważne, aby były one dostępne dla dziecka, aby samodzielnie mogło zabrać upragnioną zabawkę z półki ale także, aby mieć możliwość utrzymania porządku. Szczególnie weźmy to pod uwagę, jeżeli w naszym domu jest pies. Zabawki dziecka nie powinny mieszać się z akcesoriami do zabawy naszego czworonoga. Tak naprawdę wystarczy do zabawy mała przestrzeń. Na podłodze warto ulokować dywan bądź maty edukacyjne. Ważne, aby mieszkanie dla dziecka było bezpieczne. Bez względu na to, czy decydujemy się wyznaczyć umowne strefy, czy kierować się będziemy własną wizją, najważniejsze jest bezpieczeństwo.
Miejsce do pracy
Mając w domu przedszkolaka, już niebawem będziesz mieć w domu ucznia. Szczególnie starsze przedszkolaki powinny mieć możliwość rozwijanie swoich pasji, doskonalenia swoich umiejętności. O ile w przypadku młodszych dzieci wystarczy mały stolik do pracy, w przypadku zerówkowicza możemy pomyśleć o odpowiednim biurku. Przy wyborze biurka nie zapomnijmy o wyborze odpowiedniego krzesła. Najlepiej regulowanego, aby posłużył dziecku na dłużej.
Czym się kierować urządzając pokój?
Przygotowując pokój przedszkolaka, warto brać pod uwagę zainteresowanie dziecka oraz jego upodobania. Jeżeli nasze dziecko uwielbia kolor niebieski, to z całą pewnością zrobicie mu ogromną radość, decydując się na kolor ścian bądź dodatków właśnie w tym kolorze. Gusta naszych pociech, szczególnie w tym wieku są zmienne. Ciężko zatem nadążyć za ich upodobaniami. Możemy zatem postawić na klasykę. Upodobnić pokój dziecięcy do innych pomieszczeń w domu, z uwzględnieniem mebli i pojemników typowo dziecięcych. Jeżeli bowiem podążymy jedynie w kierunku zainteresowań dziecka urządzanie pokoju dziecięcego, może wymknąć nam się spod kontroli. Dostępne na rynku tekstylia czy akcesoria do pokoju dziecięcego zachwycają. Każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich upodobań i gustów.