Małe dzieci- mały kłopot, duże dzieci-… Któż z nas nie pamięta tego powiedzenia. Rodzice wiedzą, jakże trafne. Każdy z nas chce, aby dziecko czuło się w domu jak najlepiej. Urządzamy pokój, w którym pragniemy, aby nic mu nie zabrakło. Dzieci potrzebują stabilizacji i bezpieczeństwa. Dom jest idealnym miejscem, aby takie warunki im zapewnić. Co należy zrobić, aby urządzić idealne gniazdko?

W oczekiwaniu na dziecko

Gdy spodziewamy się dziecka dobrze zdajemy sobie sprawę, że należy przygotować miejsce, aby wszystko, co będzie nam potrzebne od pierwszych chwil naszego pobytu z niemowlakiem w domu. Mieszkanie dla niemowlaka powinno być oazą spokoju, miejscem, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Istotną sprawą jest ulokowanie pokoiku dziecięcego blisko młodych rodziców. Jest to szczególnie ważne pod względem logistycznym. Powinniśmy mieć dobry dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu, które będą nam potrzebne po przewiezieniu dziecka ze szpitala. Urządzając pokoik dla nowego domownika, nie przesadzajmy z elementami dekoracji. Zainwestujmy w rzeczy najważniejsze. W podstawowym wyposażeniu powinno się znaleźć łóżeczko, przewijak, komoda bądź szafa na ubranka i najpotrzebniejsze  środki higieniczne. Jeżeli zaś chodzi o zabawki, to pamiętajmy, że dzieciom w tym wieku niewiele jest ich potrzebnych. Kilka gryzaków w zupełności wystarczą. Z biegiem czasu półki w pokoju niemowlaka bardzo szybko się zapełnią. 

fot. Pexels,com

Dla starszej pociechy

Nasza wyobraźnia i chęć sprostania oczekiwaniom nieco starszym dzieciom to niezwykłe pole do popisu. Pokój przedszkolaka, jak z pewnością wie niejeden rodzic to pomieszczenie w domu wyjątkowe. Tutaj już nie musimy być minimalistyczni. Sądząc po aktywności dzieci w wieku przedszkolnym oraz mnogości ich pomysłów w pokoju znajdzie się wiele. Większość dzieci ma jasno sprecyzowane oczekiwania, co powinno się znaleźć w idealnym pokoju. Pamiętajmy, że starszy przedszkolak przygotowuje się do pójścia do szkoły, warto uwzględnić miejsce na ulokowanie miejsca do nauki. O ile młodsze dzieci potrzebują przestrzeni do zabawy, nieco starsi potrzebują miejsca do posiedzenia, odpoczynku i przygotowaniu pięknych prac dla swoich rodziców czy dziadków. Wybierajmy meble trwałe i bezpieczne. W tej materii nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że czym lepsze wykonanie, to większe szanse na dłuższe użytkowanie.

W przypadku pokoju dziecięcego fajną alternatywą są farby, które z łatwością możemy wyczyścić oraz bezpieczne pod względem alergicznym. Małym artystą proponujemy stworzenia na ścianie tablicy do malowania kredą. Na rynku istnieją specjalne płyty do malowania, bądź farby, które przemienią każdą ścianę w istną pracownię artystyczną. W większości przypadków są one także sprawdzonym sposobem na ograniczenie dziecku malowania po innych powierzchniach. Przedszkolak ma wyznaczone miejsce do rozwijanie swoich plastycznych aspiracji. Kwestie zabawek zostawmy naszym pociechą. Sami dobrze wiecie, że sukces zakupu odpowiednich zabawek leży w gestii najmłodszych. Ich zainteresowania krążą wokół tego co znają z przedszkola, telewizji, bądź pragną mieć to co ich koledzy z podwórka. Zachowajmy jednak rozsądek. W urządzeniu idealnego pokoju dla dzieci przepych nie jest dobrym rozwiązaniem. Przygotujmy pokój tak, aby zachować przestrzeń do wspólnych zabaw. 

fot. Pexels,com

Zainteresowania zmieniają się  z wiekiem

O zmienności zainteresowań dzieci nikomu nie musimy wiele mówić. W życiu każdej rodziny przychodzi moment na posiadanie zwierząt. Wielu psychologów rozpisuje się o roli psa w życiu dziecka. Dzieci pragną posiadać czworonożnego przyjaciela. Rodzice najczęściej podejmują taką decyzję w nadziei, że nauczą swoje pociechy odpowiedzialności. Najczęściej wtedy wszystkie marzenia o posiadaniu różnych zabawek, wypiera chęć posiadania psa. Jest to bardzo ważna decyzja dla wszystkich domowników. Jak to najczęściej bywa, wszyscy są zaangażowani w opiekę nad czworonogiem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here