Każde dziecko osiąga taki wiek w swoim życiu, w którym marzy o posiadaniu zwierzaka. Najczęściej ich wybór pada na psa lub kota. Coraz częściej rodziny decydują się na adopcję zwierzaka ze schroniska. Jaką rasę wybrać? Czy podjęliśmy słuszną decyzję, decydując się na przygarnięcie pupila?

Najważniejszy rozwój dziecka

Każdemu rodzicowi leży na sercu dobro swojej pociechy. Mieszkanie powinno być bezpiecznym miejscem dla małych dzieci. Badania wykazały, że dziecko rozwijające się w domu z psim przyjacielem wpływa korzystnie na jego rozwój. Młody człowiek staje się bardziej empatyczny, odpowiedzialny, wrażliwy. Stąd też ciesząca się coraz większą popularnością dogoterapia. Oprócz tego dziecko uczy się panowania nad emocjami, a przebywanie w towarzystwie czworonoga minimalizuje stres i agresję u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wśród wielu zalet nie można zapomnieć o samej radości przebywania w towarzystwie psich przyjaciół. Ważne jest, aby posiadanie psa było oczekiwane przez nasze pociechy. Im bardziej pies będzie oczekiwany, tym większe szanse, że będzie traktowany z należytym szacunkiem. Nie będzie to chwilowa moda. 

fot. Pexels,com

Nie zapominajmy o obowiązkach

O tym, że dzieci marzą o wielu rzeczach, mogą świadczyć pokoje przedszkolaków. Znajduje się w nich niemal wszystko. Wszystkie upragnione zabawki, zawsze kiedy trafiają na półki, następnie do kartonów z rzeczami niepotrzebnymi. Stąd też rodzą się obawy rodziców, czy chęć posiadanie psa też się w pewnym momencie nie znudzi a wszystkie obowiązki zostaną, nałożone na rodziców. Codzienne wyprowadzanie, karmienie, kąpiele to sporo obowiązków, na które dzieci powinny być przygotowane.

Pies może stać się towarzyszem już od narodzin. Niektórzy decydują się na posiadanie czworonoga, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Inni decydują się na psa, dopiero wtedy, kiedy dziecko jest na tyle świadome, że oprócz przyjemności związanych z posiadaniem psa, będzie miało także dodatkowe obowiązki. Wielu wydaje się, że mieszkanie dla niemowlaka to nie miejsce dla psa. W głowie kłębią nam się myśli o zarazkach, niebezpiecznych zachowaniach psa, które mogą się pojawić. Nie ma nic złego w takim myśleniu. Ważna jest pełna świadomość swojej decyzji. 

fot. Pexels,com

Czy w każdym domu powinien być pies?

Na szczęście coraz więcej ludzi decyduje się świadomie na posiadanie psa. Ta świadomość jest szczególnie ważna, gdyż do schronisk nadal bardzo wiele zwierząt trafia. Ważne zatem, aby była to świadoma decyzja, a nie chwilowa chęć posiadanie żywej zabawki. Wszyscy domownicy powinni być w pełni zdecydowani na posiadanie psa. Uczymy dzieci odpowiedzialności za swoje decyzje, że nie można odłożyć psa czy kota na bok do pudełka, tak jak zabawki, którą się już nie bawisz.

Uczymy, że każda decyzja niesie za sobą jakieś konsekwencje. Gdy spodziewamy się dziecka oraz w okresie kiedy mamy niemowlaka w domu to czas trudny i nowy, zatem jeśli decydujemy się wtedy na posiadanie psa, rozważmy to dokładnie. Najczęściej na posiadanie zwierzaka decydują się rodziny, w których zawsze istniało marzenie posiadanie psa, bądź zawsze w domu były zwierzaki. 

Terapeutyczna rola psa

O tym, że posiadanie psa wpływa terapeutycznie na wszystkich domowników, nikomu tłumaczyć nie trzeba. Nic tak nie rozładowuje codziennych stresów, jak radość z naszego powrotu do domu czy miłe przymilanie się, zachęcające do zabawy. Coraz częściej mówi się o terapeutycznym oddziaływaniu czworonogów na rozwój dzieci. O dogoterapii w ostatnich czasach zrobiło się dość głośno. Stosowana jest nie tylko u dzieci, ale także w terapii osób starszych, chorych, samotnych. Zajęcia opierają się przede wszystkim na bezpiecznej zabawie z psiakiem. Ma ona na celu zmotywować do podejmowania trudu rehabilitacji. Dogoterapia może być także dobrym rozwiązaniem dla dzieci i dorosłych, którzy panicznie boją się zwierząt. Jednym słowem możemy powiedzieć, że łączymy przyjemne z pożytecznym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here