Oczekiwanie pierwszego dziecka to szczególny czas dla całej rodziny. Jest to wielka zmiana, która przynosi zarówno ogromną radość, ale także wiele obaw. Budzi się w nas troska o jego bezpieczeństwo oraz o to, żeby przygotować mieszkanie, w którym znajdzie wszystko, co potrzebuje niemowlę. Ważne jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni. Mieszkanie powinno być bezpieczne dla małych dzieci. 

Ważne jest myślenie długoterminowe

Każdy rodzic Wam powie, że urządzając pokój dziecka należy pamiętać o tym, że dziecko zmienia się bardzo szybko w toku rozwoju. Zmieniają się jego zainteresowania. Zmienia się on sam. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej. Nie ma konieczności zabezpieczać od razu całego domu i wszystkich kątów. Raczej nie trzeba od razu myśleć o blokadach do szafek i szuflad. Nie zapomnijmy jednak o nich, kiedy dziecko zaczyna czworakować i chodzić, wtedy takiego typu zabezpieczenia są niezbędne. Mieszkanie bezpieczne dla małych dzieci to takie, które zaopatrzone są w zabezpieczenia wysokiej jakości. Warto rozważyć zakup zamków magnetycznych. Oczywistym jest uporządkowanie komód i regałów tak, aby najniżej umiejscowione półki nie miały niebezpiecznych przedmiotów. Pamiętajmy, że nasza pociecha jest ciekawa świata i z całą pewnością zainteresują ją rzeczy, które interesować nie powinny. Wszystko, co nie powinno znaleźć się w ich rękach, umieszczamy na najwyższych półkach. O tym każdy rodzic powinien zawsze pamiętać. 

fot. Pexels,com

Najważniejsze bezpieczeństwo

Gdy spodziewamy się dziecka w pierwszym momencie, myślimy o skompletowaniu odpowiedniej wyprawki. Pamiętajmy, że nie tylko meble powinny być bezpieczne. Bezpieczeństwo powinno być zapewnione na każdej płaszczyźnie. Ważne jest zainstalowanie odpowiednich blokad, oklejenie kantów. Zainwestujmy w odpowiednie podłoże- dywany powinny być naturalne. W  innym przypadku możemy borykać się z alergią u naszego dziecka. Szczególnie ważne w pokoju przedszkolaka jest dbałość o odpowiedniej i wysokiej jakości tkaniny, materiały i włókna. Bardzo ważne, aby nie zapomnieć o zabezpieczeniu okien. W rozwoju każdego dziecka przyjdzie moment na wspinaczki. O ile upadek na dywan jest dopuszczalny, to upadki z wyższych wysokości nie mogą mieć miejsca. 

fot. Pexels,com

Dbajmy o higienę

 Ile umeblowanie mieszkania jest sprawą indywidualną i gustu osób w nim mieszkających, to czystość powinna być sprawą priorytetową. Pamiętajmy jednak o rozsądku. Nie stworzymy idealnej sterylności, świat bowiem nie jest idealnie czysty i nasze dziecko będzie miało kontakt z przedmiotami brudnymi czy takimi, które upadły na brudne powierzchnie. Jeżeli posiadamy psa czy kota, to nieuniknionym jest sierść, ślina na różnych powierzchniach. Mimo to decydujemy się na posiadanie czworonoga,  które szczególną rolę  odgrywają w życiu dziecka. Podczas meblowania pokoju warto postawić na naturalne surowce. Są one praktyczne z wielu powodów- łatwe w utrzymaniu czystości, trwałe. Drewniane meble mają także odpowiednie wykończenie. Do impregnacji wykorzystuje się naturalne oleje i preparaty. Meble takie są także stabilniejsze, co gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Pokój przedszkolaka to jego oaza, ale także miejsce do pracy i zabawy. Stawiając na naturalne meble, rozważ także naturalne elementy dekoracji czy zabawki. Ekologiczne zabawki cieszą się coraz większą popularnością. Ponadto gwarantują one stabilności i bezpieczeństwo. Co jest dla nas najważniejsze. Nic nas nie powinno tak zatrważać jak troska o życie i zdrowie naszej pociechy. Dostosujmy wszystko do wieku dziecka. Jego potrzeby wzrastają wraz z nim. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim potrzebny jest umiar i rozwaga. Myślmy o najpotrzebniejszych rzeczach, bezpiecznych i stabilnych. Dbajmy o higienę. Tutaj także warto o rozwagę, gdyż twoje dziecko nie będzie żyło w idealnie sterylnym świecie. Dzięki temu nabywa odporności, która jest szczególnie potrzebna kiedy dziecko idzie do żłobka czy przedszkola. Dziecko potrzebuje naturalnych warunków rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here