Rodzice spełniają wobec dziecka wiele zadań. Obok opieki, zapewniania komfortowych warunków czy troski o zdrowie kluczowym jest objaśnianie małemu człowiekowi świata, na którym niedawno się pojawił.

Ciekawość świata – dziecięcy skarb

Dzieci są w naturalny sposób ciekawe świata. Dla rodzica to też może wspaniałe, odświeżające doświadczenie. Dzięki pojawieniu się w ich życiu córeczki lub synka mają szansę na nowo odkryć to co piękne i ciekawe w otaczającej ich rzeczywistości. Dzieci są często zainteresowane przedmiotami czy zjawiskami, na które my, dorośli, kompletnie przestaliśmy zwracać uwagę. Wiele osób może się czuć przytłoczonych niektórymi pytaniami i obawiać, czy są dobrymi rodzicami, skoro nie na każde znają odpowiedź. Zupełnie niepotrzebnie. Tak naprawdę dla dziecka ważniejsza jest nasza obecność i zaangażowanie niż precyzyjne wyjaśnienie każdego nurtującego je problemu. Trzeba też pamiętać, że nasza wielokrotnie większa od tej dziecka wiedza pozwala nam na swobodny wybór tematu rozmowy. Sami możemy i powinniśmy opowiadać dzieciom o tym, co może je zainteresować.  

fot. Pexels,com

Szukajmy wspólnych pasji

Warto dyskretnie wypróbowywać, czy dzieci nie podzielają niektórych z naszych własnych pasji. Oczywiście nie musi tak być. Jeśli jednak my interesujemy się na przykład biologią, to jest ponadprzeciętnie prawdopodobne, że dla naszego dziecka również będzie ona ciekawsza niż losowa inna dziedzina wiedzy. Geny robią swoje – dziedziczy się nie tylko kolor włosów czy oczu. Możemy też opowiadać im o tym, co najbardziej interesowało nas samych, gdy byliśmy w ich wieku. To zawsze ciekawe i zabawne dla dziecka pomyśleć, że ich mama czy tata kiedyś sami byli dziećmi takimi jak oni. Przy okazji szukając w ten czy inny sposób wspólnych tematów rozwijamy więź między sobą a naszą pociechą. Dzięki zdrowym i ciepłym relacjom z najbliższymi dziecko będzie miało spokojną głowę i będzie mu łatwiej się rozwijać. Poza tym jeśli wychwycimy tematykę, która jest dla dziecka interesująca, a my jesteśmy w niej w przyzwoitym stopniu kompetentni, będzie nam łatwiej o wspomaganie dziecka w nauce

fot. Pexels,com

Dbajmy o naukę w szkole – to podstawa

Warto od samego początku dbać o to, by nasze dziecko radziło sobie w szkole. Oczywiście dodatkowy rozwój jest bardzo cenny. Wszystko powinno mieć jednak swoje miejsce. Nasza pociecha też powinna od małego widzieć, że jest jasna hierarchia obowiązków. Łatwo porwać się z motyką na słońce i przeładować grafik dziecka zajęciami dodatkowymi czy korepetycjami. Nie chcemy przecież, by kiedyś samo chwytało dziesięć srok za ogon. Przez takie nawyki łatwo mu będzie potem zaniedbać naukę w liceum, zawalić studia czy mieć problem z utrzymaniem pracy. Nie możemy sobie pozwolić też na rozpieszczanie dziecka ani wrogie nastawienie do jego nauczycieli. Jeśli zgłaszają nam, że dziecko sprawia problemy wychowawcze, reagujmy od razu. Po zadbaniu o sprawy podstawowe będziemy mogli pozwolić sobie na komfortowy, szerszy rozwój córeczki lub synka. Jeśli dobrze sprawuje się w nauce, możemy od czasu do czasu pozwolić sobie na prezent w nagrodę dziecku.

Interesujmy się problemami naszego dziecka

Warto stale podpytywać naszą pociechę o sprawy szkolne czy o jej relacje z innymi dziećmi. W ten sposób budujemy więź i tworzymy atmosferę wzajemnego zaufania. Powinniśmy dążyć do tego, by dziecko chętnie dzieliło się z nami swoimi zmartwieniami, radościami i zainteresowaniami. Z tych ostatnich wybierajmy te, które są najsensowniejsze i najbardziej rozwijające. Następnie szukajmy dotyczących ich książek, gier czy zabawek. Mogą to być też inne środki, które będą stanowić dobrą pomoc dziecku w zrozumieniu świata. W dzisiejszych czasach możliwości są ogromne ze względu na rozwój nowoczesnych technologii. Praktycznie na każdy temat możemy znaleźć ciekawe informacje w Internecie. Szukajmy też miejsc, w które moglibyśmy się wybrać z naszą pociechą, związanych z ciekawą dla nich tematyką. Ogród botaniczny, muzeum, ruiny zamku, dom w którym mieszkał ktoś sławny? Możliwości jest bez liku. Podczas rodzinnej wyprawy zrodzą się nowe ciekawe pytania i wzmocni się więź między Wami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here