Thermomix jest najpopularniejszym wielofunkcyjnym urządzeniem do gotowania.  Czy warto go kupić? Jakie ma zalety?

Czym jest thermomix?

Thermomix to urządzenie, które jest naprawdę wszechstronne. Łączy w sobie między innymi funkcje gotowania, mieszania, gotowania na parze, ważenia składników. Ponadto w bazie Thermomixa znajduje się wiele przepisów, co pozwala na ugotowanie wielu smacznych i zdrowych posiłków w prosty sposób. Nieistotne, czy jesteś doświadczonym kucharzem, czy może nie masz do tego talentu. Ekran urządzenia pokieruje Cię krok po kroku ku przyrządzeniu idealnego posiłku. Urządzenie, które nazywamy Thermomixem pozwoli ci na przygotowanie wielu potraw w optymalnym czasie. 

Zalety i wady thermomixa

Thermomix ma zarówno wady, jak i zalety. Właściciele tego urządzenia często przedstawiają je jako niezbędne w każdej kuchni. Dzieje się tak, gdyż mnogość opcji, którymi dysponuje Thermomix pozwala ograniczyć ilość sprzętów w naszej kuchni.

Do funkcji Thermomixa należą: 

 • ważenie bezpośrednio w naczyniu miksującym, co pozwala na dobranie odpowiednich proporcji produktów. To szczególnie przydatne w przypadku wyrabiania ciasta.
 • mielenie, co pozwala między innymi na zmielenie ziaren ulubionej kawy,
 • siekanie, dzięki czemu z łatwością można przygotować potrzebne do danej potrawy warzywa lub mięso,
 • blendowanie (jeśli zależy nam głównie na tej opcji, warto zapoznać się z rankingiem top 10 najlepszych blenderów),
 • gotowanie, co jest dodatkowo ułatwione, bo urządzenie monitoruje czas gotowania,
 • gotowanie na parze, co pozwala na zatrzymanie wszystkich wartości odżywczych posiłku,
 • mieszanie podczas podgrzewania, które uniemożliwia potrawy przypalenie podczas gotowania,
 • ubijanie, na przykład białek jaj na pianę.

Za pomocą Thermomixa można również wyrobić ciasto, emulgować (na przykład sos lub majonez)  i podgrzewać wcześniej przygotowane posiłki.

Tak szeroki wachlarz opcji zapewnia użytkownikom Thermomixa wygodę. Ponadto korzystanie z tego typu urządzenia pozwala na dużą oszczędność czasu i energii, bo dzięki używaniu Thermomixa o wiele rzadziej włącza się kuchenkę. Poza tym korzystanie z urządzenia jest naprawdę proste.

Wadą oryginalnego Thermomixa jest jego cena, bliska kwocie pięciu tysięcy złotych. To bardzo wysoka kwota, zwłaszcza dla osób, które nie są wielkimi fanami gotowania. Poza ceną można poskarżyć się na ograniczoną pojemność Thermomixa. Może to być problemem już przy przygotowywaniu posiłków dla dużej rodziny. Urządzenie jest też dość głośne, zwłaszcza podczas mielenia. 

Alternatywy dla thermomixa

Osoby, dla których ważne jest oszczędzanie na zakupie AGD i RTV powinny rozważyć alternatywy dla thermomixa. Dobrej jakości urządzenie można zakupić w cenie nawet pięciokrotnie niższej od ceny Thermomixa. Warto przyjrzeć się kilku propozycjom alternatyw dla tego urządzenia:

 • HOFFEN Chef Express, który ma opcję takie jak siekanie, ważenie, gotowanie na parze, ubijanie, smażenie, gotowanie i rozpuszczanie; kosztuje około 700 złotych i czasem pojawia się w Biedronce. To świetny zamiennik, który kusi bardzo korzystną ceną, chociaż brakuje mu niektórych opcji Thermomixa.
 • Severin KM 3895 James to urządzenie w cenie około 1500 zł, które ma bardzo wiele opcji. Może być zamiennikiem sokowirówki. Poza tym ma opcję mielenia, ugniatania ciasta, rozdrabniania, siekania, tarcia na wiórki, podgrzewania, krojenia i innych czynności.
 • Profi Cook PC-MKM1074 pozwala na gotowanie, gotowanie na parze, ugniatanie, mieszanie, ubijanie i kruszenie. Obecnie kosztuje około 1000 zł.

Mądre zarządzanie żywnością

FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nation), czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa podaje, że rocznie marnujemy nawet 1,3 miliarda ton żywności, co stanowi jedną trzecią światowej produkcji jedzenia. To szczególnie zatrważające dane, jeśli pomyślimy o tym, że setki milionów ludzi na Ziemi głoduje. 

Rozwiązaniem tego problemu w skali jednostkowej może być planowanie posiłków oraz nauka sposobów na odpowiednie przechowywanie żywności. Thermomix oraz podobne produkty również mogą okazać się pomocne przy walce z marnotrawstwem. Przepisy, które są dołączane do urządzeń, mogą być świetną inspiracją do tworzenia odpowiedzialnych list zakupów. Wiedza o tym, jak kupować, żeby nie marnować, jest naprawdę istotna w dzisiejszych realiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here