Chciałbyś opuścić swoje dotychczasowe miejsce pracy i zastanawiasz się w jaki sposób napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Ta kwestia jest stosunkowo prosta. Sporządzenie odpowiedniego wypowiedzenia umowy o pracę to bardzo ważny dokument który jest niezbędny do tego aby zmienić pracodawcę.
Wypowiedzenie umowy o pracę jak napisać?
Prawidłowe napisanie wypowiedzenia umowy o pracę nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Przede wszystkim warto abyśmy korzystali z dostępnych w internecie wzorców. Wypowiedzenie umowy o pracę przede wszystkim powinno zawierać kilka istotnych elementów, które sprawią że będzie ono napisane w prawidłowy sposób. Przede wszystkim w dokumencie tym musimy umieścić datę, nazwę miejscowości a także nazwę naszego pracodawcy. W wypowiedzeniu musimy zawrzeć również informacje o tym kiedy została podpisana umowa o pracę którą chcemy wypowiedzieć. Oczywiście powinniśmy również napisać czy nasze wypowiedzenie jest składane z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Choć nie zawsze jest to konieczne, to warto abyśmy zamieścili również powód wypowiedzenia. Na koniec powinniśmy wypowiedzenie podpisać. Oczywiście aby wypowiedzenie mogło rozpocząć swój bieg to dokument musimy dostarczyć naszemu pracodawcy. Warto wypowiedzenie zrobić w dwóch egzemplarzach. Jeden przekażemy naszym pracodawcy a drugi zachowany za siebie. Oczywiście wypowiedzenie możemy dostarczyć również drogą mailową ale oczywiście musimy zadbać o to aby uzyskać potwierdzenie że nasza wiadomość została odebrana przez pracodawcę.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Oczywiście rozwiązanie umowy o pracę z okresem wypowiedzenia nie zawsze jest dla nas optymalnym rozwiązaniem. Często jest tak że samo wypowiedzenie składamy wówczas, kiedy znaleźliśmy już nowe miejsce pracy. Okres wypowiedzenia sprawia, że musimy przez jeszcze jakiś określony czas świadczyć pracę u dotychczasowego pracodawcy. To nieco wiąże nam ręce. Dlatego zawsze warto spróbować porozmawiać z pracodawcą i rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Ten sposób niesie ze sobą wiele zalet.
Przede wszystkim możemy znacznie zmodyfikować okres wypowiedzenia. Możemy dogadać się z pracodawcą, że będziemy świadczyć na jego rzecz pracę powiedzmy jeszcze przez tydzień czasu albo dwa tygodnie. To znacznie lepsze rozwiązanie niż okres trzymiesięczny. A być może pracodawca będzie dla nas na o tyle łaskawy, że pozwoli nam odejść z pracy już następnego dnia. Już od kolejnego będziemy mogli rozpocząć pracę w nowym miejscu. Choć pracodawcy nie zawsze są chętni na ustępstwa to jednak zawsze warto podjąć tego rodzaje negocjacje. Ich pozytywny wynik może znacznie ułatwić nam dalszy rozwój kariery zawodowej.
Porzucenie pracy
Oczywiście odradzamy porzucać pracę. Niektórzy pracownicy którzy już znaleźli nowe miejsce pracy i chcieliby jak najszybciej odejść po prostu rezygnują z dotychczasowej pracy i odchodzą z dnia na dzień. Choć takie działanie nie jest obarczone sankcjami prawnymi to jednak jest zachowaniem bardzo nieeleganckim.
Co więcej może rzutować w przyszłości na naszą dalszą karierę zawodową. Albowiem zostaniemy zapamiętani jako pracownicy nierzetelni, którzy nie szanują swojego miejsca pracy. Nie warto palić za sobą mostów albowiem może okazać się że kiedyś będziemy chcieli wrócić do swojego poprzedniego pracodawcy i wówczas nie będziemy mile widziani.